Valet 2010

Komplicerat läge hotar efter valet

Uppdaterad 2010-09-17 11:58. Publicerad 2010-09-17 11:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Får någon sida egen majoritet? Går Sverige en minoritetsregering till mötes? Eller träffar partierna en överenskommelse över blockgränsen? De möjliga utfallen i valet är många – klart är att SD kan nå inflytande på flera sätt.

Vad som kommer att ske då rösterna har räknats vet ingen. DN.se har talat med Ulf Bjereld, statsvetare vid Göteborgs universitet, om några olika möjligheter.

SCENARIO 1
Alliansens får egen majoritet

– Då kommer de att regera vidare. Skulle SD komma in i riksdagen så marginaliseras de politiskt eftersom de inte kommer att kunna få igenom sin politik. Det kan leda till splittring inom SD; till att de börjar äta varandra inbördes, säger Ulf Bjereld.

– Alliansen kommer att stärka sin position. Möjligen kommer de mindre partierna att börja fundera över hur de ska kunna växa. Ju längre tid de sitter i regeringen, desto större kommer suget att bli. Det vi ser blir i så fall något unikt. Aldrig tidigare har vi haft åtta år med borgerligt styre, vilket alltså möjliggörs om alliansen får egen majoritet.

SCENARIO 2
Oppositionen får egen majoritet

– Man brukar säga att Socialdemokraterna är världens mest framgångsrika parti i en demokrati. Om oppositionen får egen majoritet kan de bibehålla den ställningen. Nu står det och väger – kanske blir de ett vanligt S-parti med mellan 20 och 30 procent av väljarsympatierna. Om de lyckas återta makten kommer de gångna fyra åren bara att bli ytterligare en parantes i det långa socialdemokratiska maktinnehavet, säger Ulf Bjereld.

SCENARIO 3
Varken oppositionen eller alliansen når majoritet. Sverigedemokraterna kommer in i riksdagen.

– Då måste den största sidan välja mellan att å ena sidan försöka skapa en blocköverskridande majoritet eller att regera i minoritet, säger Ulf Bjereld.

– Om de rödgröna blir störst får de sannolikt svårt att locka över C eller KD. Om något parti – exempelvis C eller KD – trillar ur riksdagen kommer de rödgröna dessutom att få färre partier att försöka nå samarbete med i händelse av valvinst. Det komplicerar det ytterligare.

– Om däremot alliansen blir störst kan de nog lättare få över MP på sin sida. Det beror på att MP inte har positionerat sig på höger–vänster-skalan lika tydligt som övriga partier. De har visserligen bundit sig vid masten genom att liera sig, vilket skulle leda till en svekdebatt. Det är en tröskel MP måste kliva över, men den är lägre än för övriga partier.

– Fördelarna med en blocköverskridande majoritetsregering är att den blir mer handlingskraftig än en minoritetsregering. Samtidigt blir politiken mer kompromissinriktad. En nackdel är att SD kan gynnas. Deras utanförskap stärks när de partierna väljer att regera över blockgränsen för att stänga högerpopulister ute.

Och om endera sidan väljer att regera i minoritet?

– En fördel är att vänster och höger kommer till uttryck. Det tenderar att missgynna högerpopulistiska partier. Nackdelarna är att politiken kan bli ryckig och oförutsägbar, säger Ulf Bjereld.

– Två saker behövs: att minoritetsregeringen söker stöd över blockgränsen samt att oppositionen tillåter minoritetsregeringen att regera. De måste gilla läget. Det kan de komma att göra ett tag, men i längden kan det bli tufft och leda till att vi ändå får en blocköverskridande majoritetsregering.

– Alternativt utlyses nyval. Det har i princip aldrig hänt i Sverige, tröskeln är hög, men det går inte att utesluta. Om SD kommer in och blir vågmästare hamnar vi troligen närmare ett nyval än vad vi någonsin tidigare varit.

Blir det inte svårt att utesluta SD från politiken om de kommer in i riksdagen?

– Ja och nej. De måste få rösta, men de kommer inte att få vara med under förhandlingar och vid överenskommelser. Utåt sett kommer nu sittande riksdagspartier att låtsas som om SD inte finns, säger Ulf Bjereld.

– Problemet är att regeringen varje gång SD röstar med dem kommer att få höra att de styr med just SD. Och varje gång oppositionen får SD:s röster med sig så kommer regeringen hävda att de fälldes av oppositionen – och SD.

– Det riskerar att bli en debatt där SD används som slagträ, något som bara gynnar just dem. Det blir lättare att styra landet om SD inte kommer in i riksdagen.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 33 6 tweets 27 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan