Fuskutredningen inom Moderaterna växer till fler områden kring Stockholm. Att man betalar nya medlemmars medlemskap misstänks ha förekommit i bland annat Södertälje och Haninge.
– Jag har bett partiet undersöka om det finns några konstigheter, säger Alexandra Anstrell, ordförande för Moderaterna i Haninge.
Misstankarna gäller den för många i kommunen ganska anonyma fritidspolitikern Sedat Dogru som med hjälp av sin far värvat 240 nya medlemmar med turkiskt ursprung till Moderaterna i Haninge. Tack vare medlemsvärvningen vann han överraskande provvalet i kommunen i höstas.
– Alla har betalt sina medlemsavgifter själva, säger den 38-årige kioskägaren.
Sedat har varit aktiv i Moderaterna sedan 1998. I dag är han ledamot kommunfullmäktige i Haninge, en kommun söder om Stockholm med drygt 75.000 invånare. Sedat innehar inga ledande uppdrag.
I provvalet till kommunen vann han sensationellt tack vare röster från personer med turkisk bakgrund. Nomineringskommittén har i sitt förslag flyttat ner honom till andra plats. Den 24 februari fattas beslut på nomineringsstämman.
– Jag vill inte bli kommunalråd, säger Sedat Dogru som dock kandiderar till riksdagen där en plats ger inflytande på rikspolitiken och en månadslön på 55.000 kronor.
Han har hamnat utanför valbar plats, men ska nu satsa på en personvalskampanj för att klättra på listan.
– Jag hoppas att det går vägen med hjälp av stöd från Turkiska riksförbundet och turkar som bor runt om i Sverige.
Kommunalrådet Gilbert de Wendel, som går i pension efter valet i september, har varit med på fester där även representanter för Turkiets ambassad i Stockholm varit närvarande.
– Jag hört uppgifter om att turkiska ambassaden också varit inblandad för att verka för personer med turkisk bakgrund, men jag hoppas verkligen inte att det stämmer. Att främmande makt lägger sig i sådana saker vore minst sagt inte bra, säger Gilbert de Wendel.
Sedat Dogru försäkrar att allt har gått rätt till i medlemsvärvningen och att turkiska ambassaden inte ger något ekonomiskt stöd.
– Absolut inte, säger han.
Enligt uppgift till DN utreder Moderaterna också misstänkt fusk i Södertälje och riksdagslistan till Stockholms län som redan är beslutad.