Man ska inte kunna köpa sig extra sjukvårdstjänster i offentligt finansierad vård. På Ingvar Carlssons lantställe norr om Visby presenterade de rödgröna sin rapport om hur man vill förändra sjukvården om man vinner valet i höst.
Precis som på tisdagen var det Mona Sahlin som fick tala först när de rödgröna gjorde ett nytt utspel under Almedalsveckan i Visby. Det är tydligt att det är hon som är de rödgrönas taleskvinna.
På Ingvar Carlssons lantställe utanför Visby presenterade Sahlin tre punkter om det som oppositionen vill åstadkomma inom sjukvården om de skulle vinna valet i höst.
- De rödgröna vill att behovet ska avgöra vem som får vård, inte plånboken. Det innebär att man inte ska ta kunna köpa sig extra tjänster för pengar, dvs att offetntlig vård inte ska ta emot försäkringspatienter.
- Man vill ta bort den fria etableringsrätten och bygga ut den bästa vården i alla delar av samhället.
- Man vill stoppa den försämring av infrastrukturen för medicinsk forskning som man tycker pågår. Investeringar i välfärd går alltid före stora skattesänkningar menar man och säger att universitetssjukhusen ska vara kvar som en viktig del av den gemensamma nyttan.
– Att använda den offentliga finansieringen som bas och i samma vårdföretag erbjuda tilläggstjänster med privat finansiering är inte acceptabelt, säger Mona Sahlin.
Till skillnad från på tisdagen var alla fyra partiledarna i oppositionen närvarande, Maria Wetterstrand har anslutit till gruppen.
Från sjukvårdsrapporten vill Wetterstrand lyfta fram den it-strategi man vill genomföra inom vården. Bland annat innebär den att varje patient ska ha sin egen journal. Journalen ska följa patienten vilket ökar både patientsäkerheten och effektiviteten inom vården.