Valet 2010

Miljöpartiet kör med dubbla budskap

Publicerad 2010-05-14 07:23

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Miljöpartiet går till val med dubbla budskap – ett rödgrönt kompromissmanifest och ett helgrönt med ”extra allt”. Uppgörelsen med Socialdemokraterna och Vänsterpartiet är bara ett steg på väg i partiets maktambitioner.

Inför V-kongressen förra helgen hade partiledningen tonat ner klasskampsretoriken och tagit bort sina mest kontroversiella krav i valplattformen för att anpassa sig till en gemensam rödgrön valrörelse. Men kongressen körde över ledningen på flera områden och skrev in krav på sextimmarsdag och omedelbart tillbakadragande av svenska soldater från Afghanistan.

MP-ledningen har valt en annan strategi. Förslaget till valmanifest innehåller de flesta av partiets mest långtgående krav och är närmast provocerande skilt från de rödgröna uppgörelserna.

• MP vill halvera momsen på tjänster, i likhet med Centerpartiet och Kristdemokraterna. Medan de rödgröna säger nej till permanent sänkta skatter för tjänstesektorn, som rutavdrag och rotavdrag.

• MP vill införa en allmän arbetslöshetsförsäkring för alla, i likhet med de borgerliga partierna. Medan de rödgröna vill sänka avgifterna i fackens a-kassor.

• MP vill ge småbarnsföräldrar möjlighet att gå ner i arbetstid och återinföra friår. Medan de rödgröna vill avskaffa småbarnsföräldrars möjlighet att ta ledigt med vårdnadsbidrag och avskaffa jämställdhetsbonusen.

• MP vill stoppa alla motorvägsbyggen. Medan de rödgröna vill satsa lika mycket som regeringen på vägbyggen.

De här dubbla budskapen beror på att MP-ledningen till skillnad från V inte nöjer sig med att agera hjälpryttare till det stora S-partiet. MP vill bli en maktfaktor som kan spela på jämbördig nivå med M och S, och därmed kunna få igenom mer av sin långtgående miljöpolitik.

MP-språkröret Maria Wetterstrand vill också upplösa den rödgröna alliansen om den förlorar höstens val.

Risken är dock att väljarna blir tveksamma inför de splittrade rödgröna budskapen som kommer nu just i ett uppblossande krisläge. När den internationella finanskrisen bröt ut senhösten 2008 var det också oklart om oppositionen ville samarbeta, och då föll opinionssiffrorna.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.