Förtroendet för Fredrik Reinfeldt har sjunkit efter Littorinaffären, skriver Aftonbladet och Expressen. I en Sifo-undersökning som publiceras i Aftonbladet uppger 18 procent av de tillfrågade att deras förtroende för statsministern minskat. Samtidigt uppger tre av fyra att förtroendet inte påverkats.
I Expressens undersökning, som gjorts av Demoskop, har förtroendet för Reinfeldt minskat hos 31 procent av de tillfrågade. Förtroendet för hela regeringen har minskat bland 32 procent. Andelen som uppger oförändrat förtroende är 62 respektive 65 procent.
Båda undersökningarna visar att det främst är väljare som röstar på oppositionen som förlorat förtroendet för statsministern och regeringen.
De två undersökningarna gjordes i måndags. Sifo intervjuade 1.000 personer. I Demoskops undersökning svarade 752 personer i en internetpanel.