Sven Otto Littorins avhopp

Minskat förtroende för Reinfeldt

Uppdaterad 2010-07-13 10:28. Publicerad 2010-07-13 08:37

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Förtroendet för Fredrik Reinfeldt har sjunkit efter Littorinaffären, skriver Aftonbladet och Expressen. I en Sifo-undersökning som publiceras i Aftonbladet uppger 18 procent av de tillfrågade att deras förtroende för statsministern minskat. Samtidigt uppger tre av fyra att förtroendet inte påverkats.

I Expressens undersökning, som gjorts av Demoskop, har förtroendet för Reinfeldt minskat hos 31 procent av de tillfrågade. Förtroendet för hela regeringen har minskat bland 32 procent. Andelen som uppger oförändrat förtroende är 62 respektive 65 procent.

Båda undersökningarna visar att det främst är väljare som röstar på oppositionen som förlorat förtroendet för statsministern och regeringen.

De två undersökningarna gjordes i måndags. Sifo intervjuade 1.000 personer. I Demoskops undersökning svarade 752 personer i en internetpanel.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AFP Minst 108 människor dödades under massakern i Hula.

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”.

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 17 11 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 37 8 tweets 29 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan