@EQvarford Vi fick pröva den nya succén kladdkaka som gjort att de kunnat anställa 50 pers ytterligare :-)
Under en pressträff på Göteborgs Kex, en gråmulen onsdag i Kungälv, skickar Göran Hägglund iväg ett inlägg (tweet) på Twitter från sin Iphone.
KD-ledaren är ensam i regeringen om att ha tagit till sig Twitter – och mediet verkar passa hans personlighet, säger Marie Grusell, medieforskare på Göteborgs universitet till DN.se.
– På Youtube finns en film där han sätter upp valaffischer ihop med en gorilla. KD har en app med Görans roligaste citat. Man försöker framställa honom som en positiv, humoristiskt partiledare.
Enligt henne är det en högst medveten strategi om en politiker väljer att vara aktiv eller inte på Twitter. Hägglunds KD är ett litet parti som försöker väcka uppmärksamhet, då fungerar de sociala medierna extra bra, även om traditionella medier är kanalen för att nå ut till många, säger hon.
Men för att lyckas med politiska Twitter-satsningar krävs tid, engagemang och viljan och förmågan att bjuda på sig själv, vilket inte passar alla.
Bland politiker lyfts Gudrun Schyman ofta fram som den som lyckas bäst på det stora mingelkalaset Twitter. En av FI-ledarens styrkor, enligt Marie Grusell, är att hon vågar ta diskussioner på Twitter och svara på tuffa frågor, till skillnad från Göran Hägglund.
– När det hettar till, då svarar han inte. Han skulle få större framgång om han vågade mer.
När politiker använder Twitter och andra sociala medier görs det i syfte att kommunicera med väljare och skapa dialog, men just detta lyckas man ofta dåligt med, visar Marie Grusells forskning.
Under valrörelsens tre sista veckor följer hon politiker och partier aktiva på Twitter, för att se hur de använder mediet. Hon gjorde samma sak inför EU-valet. Då var miljöpartiet flitigast på Twitter, men höll till 80 procent monolog. Av samtliga partier var det bara socialdemokraterna som var bättre än MP på dialog (59 procent monolog). Bland twittrande politiker briljerade Gudrun Schyman med 73 procent dialog.
Att använda Twitter som en megafon kan fungera om man vill peppa och hålla samman redan invigda under en valkampanj. Men för att nå utanför den egna kretsen krävs ett mer generöst givande och tagande, säger Marie Grusell.
– För sociala medier handlar ju mycket om att våga dela.
Hennes undersökning av partiernas och politikernas twittrande under årets valrörelse kommer att resovisas efter valet. Men vad hon hittills kunnat se är att politikerna på Twitter fortfarande är dåliga på att kommunicera på riktigt med väljarna.
– Det är monolog som gäller. Politikerna har inte riktigt lärt sig använda den här kanalen.
Vill du följa hur och hur mycket det twittras om partierna inför valet? Går in på Valkvitter.