Sven Otto Littorins avhopp

”Oerhört dramatiskt så här nära valet”

Uppdaterad 2010-07-10 07:31. Publicerad 2010-07-07 08:49

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det är allvarligt för en regering att tappa en minister så här när valet, säger DN:s Henrik Brors i en snabbanalys efter arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorins avhopp.

Littorin anger personliga skäl. Kan det finnas något annat bakom?

– Nej, Littorin har stått väldigt nära Fredrik Reinfeldt och Anders Borg i utvecklingen av de nya Moderaterna. Det har varit ett nära samarbete mellan de tre, så det har inte funnits några politiska schismer.

– Detta till skillnad från när Mikael Odenberg hoppade av som försvarsminister – då var det en konflikt om försvaret.

Hur allvarligt är avhoppet för regeringen så här nära valet?

– Det är oerhört dramatiskt och allvarligt för en regering att tappa en minister så här bara två månader före valet. Man tappar fokus. Det blir spekulationer om det ändå kan finnas politiska schismer.

– Men allt tyder på att skilsmässan och det mediala trycket som varit ligger bakom. Sådant som att Littorins barn blivit uthängda i medierna. Dessutom verkar det som om detta kommer rätt överraskande för övriga delar av regeringen.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan