Valet 2010

Ohly friade i tv-utfrågningen

Uppdaterad 2010-09-16 00:11. Publicerad 2010-09-15 23:45

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Vänsterpartiledaren Lars Ohly passade på att fria till sin sambo i TV4:s utfrågning av de rödgröna. Annars var det ont om nya besked.

Många tittare missade dock frieriet. Ohly försökte få fram det i slutklämmen av programmet, men blev avbruten av reklam. Efteråt förklarade han dock att efter att ha varit tillsammans i åtta år med sin Åsa Hagelstedt, så är det dags att hon gör honom till en ärbar man.

Varför gjorde du detta i tv?

– För att jag är kär, svarar Ohly och berättar att sambon svarat ja samt att det ska bli en borgerlig vigsel.

– När får vi bestämma gemensamt, säger han.

De politiska nyheterna uteblev däremot i utfrågningen. Miljöpartiets språkrör Peter Eriksson gjorde dock bedömningen att de svenska kärnkraftverken kommer att vara avvecklade om 10–15 år. Socialdemokraternas ledare Mona Sahlin fick aldrig frågan om hon höll med om den bedömningen.

Utfrågarna försökte också få besked om hur den förmögenhetsskatt som de rödgröna vill införa ska se ut och varför de inte enats om en ökad kvotering av föräldraförsäkringen. De kom dock inte särskilt långt.

Vänsterpartiledaren Lars Ohly påpekade att förmögenhetsskatten ska utredas och kommer först 2012. Det är till exempel oklart om fastigheter ska omfattas. Ohly försökte lugna väljarna.

– Man kommer inte att drabbas om man har en vanlig villa, sade han.

Utfrågarna försökte förgäves också få besked om huruvida undantaget för miljardärer, som H & M-ägaren Stefan Persson, kommer att återinföras. Eriksson tyckte inte att det är ett problem att de rödgröna inte kan ge besked före valet på den punkten.

– För de allra flesta är det inte alls väsentligt, sade han.

När det gällde föräldraförsäkringen så uppgav Sahlin att man har många andra förslag för jämställdheten som är viktiga; till exempel högre kvalitet och kvällsöppet på dagis. Ohly försäkrade dock att tänker fortsätta att skapa opinion för en ökad kvotering av föräldraförsäkringen.

Skolan var ett annat ämne. Sahlin kallade Folkpartiets skola en chanslös skola. Alla måste ha rätt att plugga upp betygen på komvux, framhöll hon.

När utfrågningen kom in på jobben ställdes frågan varför de rödgröna inte tänker avskaffa hela den borgerliga regeringens jobbskatteavdrag som de kritiserat så mycket.

- Verkligheten ser annorlunda ut i dag. Man kan inte bara slå sönder människors ekonomi, sade Sahlin.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan