Valet 2010

Ohlys bröstpump blev en snackis

Publicerad 2010-09-06 17:27

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

V-ledaren Lars Ohlys råd till ammande mödrar att använda bröstpump, för att pappor ska kunna ta ut en större andel av föräldraförsäkringen, går inte hem i det egna blocket.

Vänsterpartiet vill dela föräldraförsäkringen rakt av. I SVT:s utfrågning hänvisade Ohly till att han själv var hemma åtta månader med varje barn och att det gick alldeles utmärkt tack vare att hans dåvarande fru använde bröstpump. Det borde väl gå att göra så i dag också, tyckte han.

– Ett mindre smart sätt att svara på en fråga, säger S-ledaren Mona Sahlin.

Inte heller MP:s språkrör gillar svaret.

– Nej, jag tänker inte ha några åsikter om folk ska använda bröstpump eller inte. Jag tänker inte överhuvudtaget gå in på hur jag har jag gjort. Jag tycker inte att det är intressant för väljarna, säger Maria Wetterstrand med sting i stämman.

Peter Eriksson säger att han vill inte lägga sig i den debatt som uppstått.

– Jag tyckte själv när barnen var små att det var ganska besvärligt med bröstpumpen. Men var och en får göra som de har lust.

Uttalandet spreds som en löpeld på nätet. Exempelvis väckte rubriken "Mr Ohly går på pumpen" många glada skratt. Aftonbladet och Expressen drog igång en läsarfråga om det är rätt att kvotera föräldraförsäkringen.

De rödgröna har inte kunnat enas om ett förslag om föräldraförsäkringens utformning trots att alla partierna har kongressbeslut om att lagstifta till pappornas fördel.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan