Valet 2010

Olofsson stöder rut-förslag från FP

Publicerad 2010-03-05 12:54

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Centerledaren Maud Olofsson stöder Folkpartiets förslag om att öka skatterabatten för hushållsnära tjänster — rut-avdraget — för barnfamiljer och gamla.

- Jag tycker att det är ett bra förslag, sade hon i samband med att Centern höll en ombudsmannakonferens i Stockholm på fredagen.

Olofsson vill också utöka antalet typer av tjänster som ska omfattas av skatterabatten.

Hon nämnde som exempel häckklippning och hundrastning.

- Om gamla ska ha möjlighet att ha husdjur, så är det en bra tjänst att någon kan gå ut med deras hund, sade hon.

Hon förde också fram det kända Centerförslaget om att skatterabatten även bör omfatta IT-tjänster, till exempel hjälp med att laga datorer eller att installera en tv.

Centerledaren räknar med att alliansen kommer med ett förslag om en utvidgad reform i sitt valmanifest i sommar men utesluter inte att något kan presenteras redan i samband med regeringens vårproposition i mitten av april.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Två personer döda i södra Stockholm

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.

Webb-TV

Just nu: S kräver svar om Palestina

Direktsändning utrikesdebatten i riksdagen. Carl Bildt presenterar utrikesdeklarationen och debatterar den med övriga partier i riksdagen.