Man kan vara för både kärnkraft och förnybart. Det hävdar Centerledaren och näringsministern Maud Olofsson.
– Rent politiskt tror jag att det är bra att man minskar spänningsfälten i energipolitiken, titta på Finland och många andra länder, sade Olofsson till TT i samband med att hon och Finlands statsminister Mari Kiviniemi besökte Sverigefinska skolan.
Kiviniemi, också hon centerledare, kom för att ge draghjälp i valrörelsen.
I Finland är ett kärnkraftverk under byggnad och i somras beslutade finländska riksdagen om ytterligare två nya reaktorer.
Kiviniemi tror att den finländska utbyggnaden kan ha påverkat Sverige indirekt.
– Men vi satsar också, redan i nästa års budget, mycket på förnybar energi, sade Kiviniemi.
Maud Olofsson säger att det inte var det finländska systerpartiets väg som inspirerade henne till att ändra sitt partis kärnkraftsmotstånd. Det viktigaste var att få mer satsningar på förnybart och för att få det måste man gå halvvägs till mötes med de som misstrott förnybart.
– Jag tror och hoppas att jag har bidragit till att minska konfliktnivån och har jag gjort det är det bra. Då klarar jag både det politiska klimatet och en trygg energiförsörjning framöver.