”Regeringen har misslyckats och är desperat i valrörelsen.” Så kommenterar Socialdemokraternas arbetsmarknadsmarknadspolitiske talesman Sven-Erik Österberg dagens jobbförslag från Moderaterna.
Han är kritisk till att Fredrik Reinfeldt och Anders Borg vill lägga en miljard kronor på coachning till arbetssökande under 2011.
– Det är fel medicin. Coachningen fungerar inte. Många arbetssökande hör aldrig av sin coach efter första mötet. Regeringen har inte satsat tillräckligt på utbildning, säger Sven-Erik Österberg till DN.se.
Han hänvisar till uppgifter från arbetsgivarorgsnisationen Svenskt Näringsliv att var femte rekrytering inte blir av.
– Det visar att matchningen på arbetsmarknaden (mötet mellan arbetsgivare och arbetstagare, DN.se:s anmärkning) inte fungerar. Regeringen har hamnat i en återvändsgränd.
Men det är väl bra att Moderaterns vill satsa mer pengar på att få ner arbetslösheten?
– Sstsningen på praktikplatserna är bra. Men vi la redan i våras förslag om tre gånger så mycket.