Regeringen har tjuvstartat sitt valturnerande med en tågresa tvärs över Sverige. Allianspartierna utfärdade en rad löften om vad de inte ska göra om de vinner valet.
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) och 13 ministrar satte sig på ett specialchartrat tåg på tisdagen med destination Göteborg. Huvudsyftet var att få medieuppmärksamhet och visa upp alliansens partiledare tillsammans, vilket var ett framgångsrecept 2006. Ett regeringssammanträde var dock också inplanerat, det första hittills ombord på ett tåg.
– Vi är ett sammansvetsat gäng, stämningen är på topp, sade centerledaren Maud Olofsson, vid ett kort framträdande i Norrköping, trots att opinionssiffrorna pekar på en klar seger för oppositionen.
Dagen innan hade de rödgröna presenterat sin gemensamma budgetmotion. Medan medierna fokuserat på likheterna med de borgerligas politik, så försökte de fyra partiledarna framhäva skillnaderna. Därför utfärdades ombord på tåget nio vallöften om vad de inte kommer att göra om de vinner valet. De lovade bland annat att inte höja skatten för "vanliga löntagare", inte kvotera föräldraförsäkringen och inte införa kilometerskatt. Däremot gavs inga garantier att låta skatten på bensin vara, även om det inte finns några planer på en höjning.
Ombord på tåget höll finansminister Anders Borg (M) ett seminarium om vilka faror han såg med de rödgrönas ekonomiska politik. Siffrorna var något justerade jämfört med i måndags.
Enligt finansdepartementet drabbas alla med en lön på 25.000 kronor av en skattehöjning på 278 kronor per månad, inklusive koldioxidskatt och andra skatter. Borg hävdade också att ungefär tre miljoner löntagare får höjda inkomstskatter och att alla som har en a-kasseavgift under 182 kronor i månaden förlorar på de rödgrönas skatteväxling, det vill säga höjd skatt mot skatteavdrag för a-kasseavgiften.
De borgerliga tror också att deras regeringsduglighet blir ett trumfkort i valet och presenterade sin egen genomgång av 131 vallöften från 2006. Enligt den så är 103 av 131 löften avklarade. Ytterligare 23 håller på att genomföras medan fem inte infriats. Bland de fem finns avskaffad värnskatt och sänkt maxtaxa på fritids.