Det är dags för statsminister Fredrik Reinfeldt att presentera sitt nya lag och slå fast den politiska kursen för de närmaste åren. Socialförsäkringsminister Cristina Husmark Pehrsson (M) väntas få lämna regeringen.
Fler förändringar är också att vänta, utöver Cristina Husmark Pehrsson, när Reinfeldt läser upp regeringsförklaringen vid riksdagens högtidliga öppnande och lägger fram sin nya ministerlista för regeringen. Husmark Pehrsson har, enligt uppgift till TT har tagit illa vid sig av att få lämna regeringen, efter flera hårda år med att försvara regeringens nya sjukförsäkringsregler.
Enligt tidningen Expressen får även infrastrukturminister Åsa Torstensson (C) och kommun- och finansmarknadsminister Mats Odell (KD) lämna sina poster.
Det spekuleras också om att försvarsminister Sten Tolgfors (M), kan få en ny ministerpost som belöning för gott arbete med att driva igenom beslut på försvarsområdet.
Men om den borgerliga alliansregeringens första tid efter det förra riksdagsvalet, 2006, präglades av en rivstart med omfattande reformer, så är det inte samma tempo som vänta nu. En rad förslag som alliansen tog med i sitt valmanifest kallades reformambitioner och skulle bara genomföras efter 2011 och endast om statsfinanserna tillät det.
Till de skarpa förslag, som ska genomföras redan nästa år, hör tre miljarder i tillskott till kommunerna och en skattesänkning för pensionärer. En ytterligare sänkning av inkomstskatten som alliansen aviserat blir aktuellt först senare. Det gäller också halveringen av tjänstemomsen.
Statsministern lär också göra klart att regeringen håller fast vid att den svenska insatsen i Afghanistan fortsätter och ska förstärkas. De rödgröna partierna vill ha ett slutdatum för insatsen och Sverigedemokraterna kan i den frågan, som i många andra, bli tungan på vågen som avgör om regeringen eller de rödgrönas förslag vinner.
Reinfeldt väntas tala allvar om det nya, osäkra parlamentariska läget i riksdagen efter Sverigedemokraternas intåg.