Valet 2010

Reinfeldts skattevinst i S-annons

Publicerad 2010-09-01 12:56

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Socialdemokraterna har räknat ut hur mycket paret Reinfeldt tjänat på regeringens skattesänkningar. Resultat presenteras i annonser lagom till statsministerns TV-utfrågning.

Socialdemokraternas partisekreterare Ibrahim Baylan ser inga etiska problem att redovisa familjen Reinfeldts privata ekonomi i tidningsannonser.

- Både Fredrik och Filippa Reinfeldt är offentliga makthavare med stort inflytande över hur människor har det, säger han.

I annonsen står "Tillsammans har vi tjänat på stora skattesänkningar". Där visas också en uppåtgående pil med herr och fru Reinfeldts årliga skattelättnad: 125 000 kronor.

Summan har Socialdemokraterna låtit riksdagens utredningstjänst räknat ut. Enligt tidningen Expressen, som läst uträkningen så ska paret Reinfeldt ha tjänat 46 000 kronor bara på sänkningen av fastighetskatten och nästan lika mycket var på sänkta inkomstskatter.

- Vi vill visa att regeringens påstående inte stämmer om att skattesänkningarna är riktade till låg- och medelinkomsttagare, det är de rikaste tio procenten som tjänat mest och paret Reinfeldt tillhör den gruppen, säger Baylan.

Enligt honom är det inget nytt att använda individexempel för att beskriva motståndarens politik.

Annonserna ska publiceras med start på torsdag, då Fredrik Reinfeldt frågas ut i SVT.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Iran gav en miljard till Syrien

Biståndspengar. Iran beviljade nyligen en miljard kronor i speciellt bistånd till Syrien, det framgår av en mejlväxling som kommit ut.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.