Ett år kvar till valet

Rekordsvagt stöd för S i Stockholm

Publicerad 2009-09-06 23:59

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De borgerliga partierna behåller – och stärker – greppet om Stockholm. Socialdemokraterna tappar kraftigt, 8,8 procentenheter från den senaste mätningen för ett år sedan, till 21,6 procent.

– Det här är Socialdemokraternas sämsta resultat sedan den allmänna rösträtten infördes, säger Nicklas Källebring på Synovate.

Om det vore val till kommunfullmäktige i dag skulle de borgerliga partierna få 56,9 procent av rösterna, en statistiskt säkerställd uppgång med 5,9 procentenheter sedan september 2008.

Det är också en ökning med 3,1 procent sedan valet 2006.

Folkpartiet ökar mest, en säkerställd uppgång med 3,3 procentenheter, från 8,6 procent i september 2008 till 11,9 procent i dag.

– Moderaterna och Folkpartiet får tillsammans egen majoritet i Stadshuset, säger Nicklas Källebring. Det framstår som mer dramatiskt när vi gör den här mätningen bara en gång om året, men trenden följer utvecklingen i riket, Socialdemokraterna har tappat i ungefär ett och ett halvt år.

– Man kan förvånas över nivåerna, men inte över att det går åt det här hållet. Och de borgerliga partierna är mycket starkare i Stockholm än i riket.

Även Vänsterpartiet har en statistiskt säker uppgång, med 2,8 procentenheter till 7,5 procent av Stockholmsväljarna. Men det samlade stödet för S, V och MP minskar, inom felmarginalen, från 44,9 till 40,2 procent.

Moderaterna, Miljöpartiet och Centern ökar, inom felmarginalen, med respektive 2,4, 1,3 och 0,6 procentenheter. Kristdemokraterna backar med 0,5 procentenheter till 2,3 procent, den siffran är inte heller statistiskt säkerställd.

Synovate, som har genomfört undersökningen på uppdrag av DN, frågade mellan den 25 augusti och den 1 september ut 1.004 röstberättigade stockholmare.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

”Hög politiker ska få Isaak frigiven”

Uppgifter i Kosovo. Behgjet Pacolli, vice premiärminister, säger att han tänker resa till Eritrea för att försöka få journalisten Dawit Isaak frigiven.

Foto: Lars Lindqvist

Stor uppvisning av Foppa och Salming

”Kul att få spela med Börje.” Peter Forsberg och Börje Salming storspelade när Tre Kronor slog Finland med 9–6 i en veteranmatch.

Foto: AP

Han hotade mörda president Obama

Dömd för mordhot. Den 22-årige uzbeken Ulugbek Kodirov erkände sig skyldig i en uppgörelse för att slippa livstids fängelse.

Foto: Sebastien Bozon / AFP

21 soldater funna i skyttegrav efter 94 år

21 tyska soldater har påträffats, stående, sittande, liggande precis som de gjorde då, 1918, när en granat från fiendesidan slog ner. Läs mer.

Foto: Eva Tedesjö

”Nästan lite skadeglad”

Mona Sahlin om S-krisen: Sedan har det funnits en del av mig som kände ”vad trodde de då”?