Valet 2010

Rödgröna åter i topp

Uppdaterad 2010-06-23 09:44. Publicerad 2010-06-23 07:20

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det svänger i politiken – nu åter till fördel för de rödgröna. Enligt senaste väljarbarometern från Novus Opinion är oppositionen i ledning.

De rödgröna har återtagit försprånget i den senaste väljarbarometern från Novus, uppger TV4. Därtill är Socialdemokraterna ånyo större än Moderaterna.

Dock är skillnaden mellan blocken – i vanlig ordning – liten. Enligt mätningen skulle 47,2 procent rösta på oppositionen och 46,0 procent på regeringen om det vore val i dag.

Siffrorna bäddar med andra ord för en stenhård kamp inför valet.

S är enligt siffrorna största parti med 32,5 procent av de tillfrågades röster. M vinner 31,1 procent av sympatierna.

Inget parti hamnar under 4 procent – inte heller Sverigedemokraterna.

– Kommer de in i riksdagen, och det här blir valresultatet, så kommer vi att få en ny parlamentarisk situation där Sverigedemokraterna blir vågmästare, säger Arne Modig, opinionsanalytiker på Novus, till Nyhetskanalen.

Förändringarna är inte statistiskt säkerställda.

Undersökningen finner du här.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP

Israelisk diplomat skadad i explosion

Bomber utanför ambassader. En diplomat skadades vid en explosion utanför Israels ambassad i Delhi, samtidigt hittades en bomb i Georgien.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.