Sabuni: Kortad ledighet och låg lön

Uppdaterad 2010-08-17 11:25. Publicerad 2010-08-17 05:55

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Särskilda, snävare regler för föräldraledighet för utlandsfödda och fler enkla, lågt betalda jobb ska öka chanserna för flyktingar att snabbt komma ut på arbetsmarknaden och därmed integreras i det svenska samhället. Men förslagen får kritik.

Förslagen står att läsa i integrationsministern och folkpartisten Nyamko Sabunis bok "Det nya Sverige" som kommer ut på tisdagen.

– Det är extremt viktigt att vi är lite okonventionella om vi ska lyckas, säger hon till Svenska Dagbladet. Hon lanserar tanken att koppla ihop föräldraledigheten med barnets ankomst till Sverige. Ju äldre barn desto kortare ledighet.

Sabuni anser att det är orimligt att föräldrar får rätt till 16 månaders föräldraledighet även om barnet är fyra eller fem år när det kommer hit. Hon ser det som ett hinder för kvinnor att komma ut på arbetsmarknaden.

Integrationsministern vill ha en låglönesektor för utlandsfödda med dålig skolunderbyggnad och utbildning. Hon säger att det är skillnad mellan ett välbetalt arbete och ett dåligt betalt. Men att skillnaden att ha och att inte ha ett jobb är mycket större.

Sabunis utspel om sämre föräldraförsäkring och lägre löner för invandrare "tar nog ändå priset", skriver Vänsterpartiets Kalle Larsson i ett pressmeddelande.

"Sabuni låtsas bry sig om invandrade kvinnor, men är egentligen bara intresserad av att skicka signaler om att invandrade behöver sättas åt och av att skapa en låglönemarknad där invandrade skall jobba för lägre löner och till sämre villkor", skriver han.

Kalle Larsson, som brukar uttala sig i invandringsfrågor och kallar sig "antirasistisk talesman" tycker att Sabuni inte borde få kalla sig jämställdhets- eller integrationsminister "eftersom hon motarbetar både ock".

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Magnus Bergström

”Hon kom fram som rena underbarnet”

”Varken Mariah Carey eller Beyonce skulle låta som de gör utan hennes förarbeten.” DN:s Nils Hansson minns en av soulens främsta.

Foto: AP

Concordia-offren hedrades i Italien

Totalt 32 personer omkom i kryssningsolyckan. En minnesmässa hölls på söndagen i Rom för att hedra de som omkom när fartyget kapsejsade.

Video: Kaptenen oberörd vid olyckan.

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: TV 4

”Solsidan”–Ove styr ”Kontoret”

Premär för svenska versionen av ”The Office”. Henrik Dorsin om sin rollkaraktär Ove: ”En dålig ledare.” Första avsnittet på söndag.

Foto: AP

Rörd Sundin tog emot publikens hyllningar

Ishockeylegendaren hedrades av fansen: ”Jag skulle inte byta ut mina år i Toronto mot någonting.” Nu är Mats Sundin historisk.

Sundin ger miljoner till forskning. Tack för stödet under karriären.

Torontos hjältar fick aldrig vinna. Här är historien om storlaget.