Sverigedemokraternas toppman i Trollhättan får stanna kvar i partiet – trots att han anser att vissa invandrare har en aggressiv gen som inte svenskar har. ”Vi tycker att det är en struntsak”, säger SD:s partisekreterare Björn Söder.
Sverigedemokraternas partiledning med Jimmie Åkesson i spetsen säger att personer med rasistiska åsikter inte är välkomna i partiet. Enligt tidskriften Expo, som granskar högerextrema grupper, har SD-ledningen tidigare petat medlemmar som offentligt uttryckt rasistiska åsikter.
Men med bara några dagar kvar till valet väljer partiet en annan väg.
Thomas Karlsen, SD:s förstanamn till kommunalvalet i Trollhättan, skrev i ett blogginlägg den 13 augusti att invandringen gjort att ”Sverige befolkas av människor som präglas av sin aggressiva ’gen’”. I telefonsamtal med DN bekräftar han att han anser att vissa invandrare har en gen som inte svenskar har.
– Det är den klassiska rasismens tankesätt, säger docent Mattias Tydén, historiker och expert på den svenska rasbiologins historia.
På onsdagen tog Thomas Karlsen bort sitt blogginlägg ned motiveringen att ”det skapar för mycket politisk inkorrekt uppmärksamhet”. Men han tog inte tillbaka sitt uttalande. Ändå får han sitta kvar i partiet.
– Han är nog missuppfattad. Vi tänker inte vidta några åtgärder, säger SD:s partisekreteraren Björn Söder.
Är det förenligt med Sverigedemokraterna att ha sådana åsikter?
– Hans ambition är inte att diskutera någon rasbiologi, och det är inte det han menar heller.