Almedalsveckan 2009

Skyttegravskrig i försvarspolitiken

Publicerad 2009-07-03 17:02

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

visby. Skyttegravskriget pågår fortfarande och den politiska eldgivningen är intensiv. Försvarspolitiken var uppe till debatt under Almedalsveckan i Visby.

Under seminariet gick Anders Karlsson, Socialdemokratisk ordförande i riksdagens försvarsutskott, till storms mot försvarsminister Sten Tolgfors, Moderaterna, och mot den inriktningsproposition för försvaret fram till 2014 som riksdagen nyligen antog.

- Det här riskerar att bli dyrt och göra att försvarsmakten får ännu sämre beredskap, sade han.

Karlsson betonade också att beslutet togs med tre rösters övervikt, och att en så mager majoritet är unik i en så nationellt viktig fråga.

Tolgfors svarade att tidigare försvarspropositioner mest lagts av minoritetsregeringar.

- Detta är en majoritetsregering.

Karlsson angrep också regeringens övergång från pliktsystem till yrkesarmé samt att alla soldater ska kunna vara insatsberedda på en vecka. Dessutom morrade han om svek mot svensk försvarsindustri, senast genom att Försvarets Materielverk rekommenderar att Sverige köper ett finsk terrängfordon — med storvarsel på Hägglunds i Örnsköldsvik som följd.

Tolgfors svarade:

- Vi kommer att fortsätta fatta de materielbeslut som är bäst och billigast för det svenska försvaret, för då räcker pengarna längst.

Peter Rådberg, Miljöpartistisk utskottsledamot, vände sig emot inriktningen på försvar av Sveriges territorium. EU har pekat ut miljö- och klimateffekter samt terrorism som de nya hoten.

- Mot detta hjälper knappast några JAS-plan, sade han.

Utskottsledamoten Gunilla Wahlén, Vänsterpartiet, tyckte att Försvarsmaktens uppgifter blir för många.

- Att klara allt överallt är inte rimligt.

Eva Haldén, forskare vid Försvarshögskolan, menade att försvaret nu har fått tydligare mål. Men också att det gamla problemet med för hög medelålder i officerskåren lämnas utan åtgärd. Antingen måste ett undantag till i Lagen om anställningsskydd (LAS) eller nya pengar skjutas till för förtidspensioneringar, sade Haldén.

Men Sten Tolgfors ansåg, som flera försvarsministrar före honom, att det är något som Försvarsmakten måste sköta genom förhandlingar med fackförbunden.

- Det är en arbetsgivarfråga i första hand.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Alamy

Hit åker vi helst på sportlovet

Utlandsresor fortsätter locka allt fler. I år har vintertrötta svenskar bokat 8 procent fler resor än förra året. En del destinationer är slutsålda.

Foto: Kyodo News / AP

Fredrik Ljungberg bryter med klubben

”Vi har olika ambitioner”. ”Han vill vinna saker nu under sina sista år i karriären”, säger Ljungbergs representant Walid Bouzid.

Foto: Apichart Weerawong / AP Förutom bombmannen själv ska tre personer ha fått mindre allvarliga skador.

Man skadad av sin bomb i Bangkok

Gripen svensk kopplas till händelsen. En man som uppges vara iranier skadades svårt av en bomb i Thailands huvudstad Bangkok på tisdagen.