Med sin nya partiledare Mona Sahlin fick Socialdemokraterna opinionsvinden i ryggen i början av mandatperioden. Men turerna kring samarbetet med V och MP har minskat stödet.
Senaste mandatperioden/Läget i opinionen
Det socialdemokratiska valnederlaget 2006 kom efter tolv års obrutet regeringsinnehav. För partiledaren Göran Persson blev det naturligt att avgå, vilket han meddelade redan på valnatten. Den första tiden i opposition präglades av diskussionerna kring vem som skulle ta över som partiledare. Till slut enades partiet kring Mona Sahlin, som valdes i mars 2007.
Efter bara tre månader skrev hon på DN Debatt att partiet måste ompröva sin jobbpolitik och skolpolitik. Hon inledde också samtal med Vänsterpartiet och Miljöpartiet om eventuellt samarbete inför valet 2010. I oktober 2008 deklarerade hon att MP och S skulle gå vidare och tillsammans ta fram en gemensam valplattform utan Vänsterpartiet. Bara dagar senare tvingades dock Mona Sahlin backa. Hon släppte in Vänsterpartiet i samtalen och i december 2008 sa de tre partierna att de tillsammans skulle ta fram en valplattform och tillsammans bilda regering om de vinner valet 2010.Samarbetspartierna kallar sig nu ”De rödgröna”.
Opinionsläget för Socialdemokraterna har dominerats av hur Mona Sahlin har hanterat diskussionerna om samarbeten med V och Mp. Fram till hösten 2008 låg Socialdemokraterna på över 40 procent och vänsterblocket ledde överlägset över de borgerliga. Men efter att Sahlin fått backa rasade S i opinionen. Under våren 2009 låg istället opinionssiffrorna på mellan 32 och 35 procent.