SSU tar patent på alliansen

Uppdaterad 2010-03-16 22:00. Publicerad 2010-03-16 21:13

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

”Alliansen” är synonymt med de borgerliga partierna – en självklarhet inom svensk politik. Men ordet är inte varumärkesskyddat, och nu har SSU ansökt om att få det skyddat hos Patent- och registreringsverket.

– Vi var förvånade att det inte var registrerat. Om man inte tar ansvar för sin egen allians, hur tar man då ansvar för Sverige, säger Jytte Guteland, förbundsordförande för Socialdemokratiska ungdomsförbundet.

Om ansökan går igenom hoppas hon att de borgerliga partierna tvingas köpa tillbaka namnet – och att pengarna då går till välgörande ändamål.

– Jag tycker att det är trams. Det är just sådant här som gör att människor är skeptiska till politiken, säger moderaternas kommunikationschef Pär Henriksson till TT.

Han påpekar också att inte heller ”De rödgröna”, ”Vänsterpartiet” eller ”Miljöpartiet de gröna” är varumärkesskyddade.

– Vi tänker inte försöka registrera dem för att de tillhör socialdemokraterna och deras samarbetspartier, och jag vi tycker det är synd att de lägger sig på en sådan låg nivå redan i inledningen av valrörelsen.

– Vi svarar med glimten i ögat: tack för senast. Sist var det ”alla ska med”-bilen, replikerar Guteland.

Henriksson tror inte att SSU:s utspel kommer att lyckas rent juridiskt.

Men om patentet går igenom – kommer ni att kalla er för högerkartellen då?

– Nix.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan