Valet 2010

Svenskarna inte så rädda som SD tror

Uppdaterad 2010-09-06 11:47. Publicerad 2010-09-06 08:55

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

valfläskkollen. Sverigedemokraterna målar upp en bild av svenskarna som allt mer otrygga och utsatta. Faror lurar bakom vitmålade husknutar och i mörka bostadskvarter. Men är vi svenskar verkligen så rädda som SD påstår? Valfläskkollen granskar SD:s budskap.

”I dagens Sverige utgör den grova och alltmer omfattande brottsligheten det kanske största hotet mot medborgarnas trygghet”, skriver Sverigedemokraterna på sin hemsida där partiets prioriterade områden inför valet 2010 presenteras.

I sina valtal, som på torget i Västerås förra lördagen, fokuserar Jimmie Åkesson på människors rädsla och utsatthet. Krafttag mot brottsligheten lyfts fram som en av SD:s viktigaste valfrågor.

Stämmer det att människor upplever en alltmer omfattande brottslighet? Är rädslan bland oss svenskar stor och ökande, som Sverigedemokraterna påstår?

Svaret är nej. Tvärt om känner vi svenskar större trygghet än tidigare när vi går ut i vårt bostadsområde en mörk kväll. Och vi är mindre utsatta för brott än tidigare, det visar BRÅ:s statistik.

– Utifrån siffrorna i den Nationella trygghetsundersökningen kan man inte säga att utsattheten för brott ökat. Vi ser en svag antydan till minskning, snarare än ökning, säger Åsa Irlander, utredare på BRÅ.

2008 uppgav 11,5 procent av svenskarna att de utsatts för brott. Tre år tidigare var samma siffra 13,1 procent. De brott som undersökningen omfattar är brott mot enskild person: Hot, misshandel, sexualbrott, trakasserier, personrån och bedrägerier.

– Andelen som känner sig otrygga sent en kväll i det egna bostadsområdet har också minskat, säger Åsa Irlander.

Från 21 procent 2006 till 16 procent 2009.

Utsattheten och otryggheten har minskat både bland svenskar födda i Sverige och svenskar födda utomlands. Men något fler utlandsfödda utsätts för brott och känner även större otrygghet.

Precis som Sverigedemokraterna lyfter fram är ungdomar mer utsatta för brott än andra. Men att det finns en allmänt utbredd utsatthet som gör Sverige till ett allt mer otryggt land får inte stöd av BRÅ:s statistik. Majoriteten av alla personbrott som begås i landet, som våldtäkter, misshandel och rån, drabbar nämligen en liten utsatt grupp.

– 1,5 procent av den totala befolkningen utsätts för 57 procent av alla brott som begås mot enskild person, säger Åsa Irlander.

BRÅ mäter även egendomsbrott, inbrott i hemmet, bilstöld, stöld ur fordon och cykelstöld.

– Om man tar hänsyn till egendomsbrott är det 24 procent av befolkningen som utsatts för något brott under 2008. Det är också en minskning.

Läs mer: Valfläskkollen – alla artiklar

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan