Valet 2010

Tre frågor till DN:s Henrik Brors om valet av Riksdagens talman

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

ANALYS. . Per Westerberg utsågs på måndagen till Riksdagens talman. Vad innebär valet egentligen, DN:s Henrik Brors?

– Ovissheten in i det sista om hur det skulle i omröstningen i riksdagen visar väldigt tydligt att Sverige har gått in i en helt ny politisk situation.

Sverigedemokraterna röstade på Westerberg och motiverade det med en egen grundprincip där de betraktar sig själva som ett tredje politiskt block. Då blir det logiskt att Sverigedemokraterna röstar för det största blockets kandidat som talman, att det näst största får förste vice-posten och att SD bör ha andre vice-posten.

– Men det är ingen princip som de andra partierna delar eller som har gällt tidigare i riksdagen. Därför ska nog Sverigedemokraternas röster på Per Westerberg främst tolkas som att partiet är angeläget om att komma på talefot med den borgerliga regeringen. Om Sverigedemokraterna röstat på Kent Härstedt för att försöka ge regeringen en läxa inför mandatperioden hade man gett regeringen nya argument gentemot väljarna för att man vägrar förhandla med partiet.

Vad har spelet om talmansposten inneburit för SD, de rödgröna och alliansen?

– De borgerliga partierna och de rödgröna har uppenbarligen svårt att reda ut om de ska samarbeta i några frågor under de kommande fyra åren eller om de ska försöka fortsätta låtsas agera som majoritetsregering och opposition.

– Valet av talman är ju främst en symbolhandling och det kunde ha varit ett gyllene läge för de etablerade partierna att visa väljarna att de förstått valresultatets förändrade parlamentariska läge och att de är beredda att leva upp till de upprepade löftena från valrörelsen att inte göra sig beroende av Sverigedemokraterna.

– Nu har de i stället gett Sverigedemokraterna en första chans att verkligen agera vågmästare i riksdagen.

Hur kommer mandatperioden att präglas av ovissheten inför talmansposten?

– Ja, det lär nog bli fler omröstningar i riksdagen som blir rysare.

– Om både regeringen och de rödgröna håller löftena om att inte förhandla med Sverigedemokraterna, och båda blocken fortsätter att hålla ihop kan det blir många beslut där SD blir tungan på vågen.

– Men både regeringen och de rödgröna riskerar att förlora väljarstöd om riksdagen börjar framstå som en röstcirkus. Därför kan vi nog räkna med att båda sidor kommer att anstränga sig mer för att undvika den här sortens omröstning framöver, att det blir förhandlande och kompromissande för att få fram en klar majoritet innan besluten ska fattas i riksdagen.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan