Två moderater i Stockholm som tvingades bort på grund av provvalsfusk i fjol fick också uppseendeväckande höga röstsiffror före valet 2002. Det visar interna dokument från Moderaterna som DN tagit del av.
Förre riksdagskandidaten Mats Rudin och förre fullmäktigeledamoten i Stockholms stad Rolf Könberg lämnade alla sina politiska uppdrag i Moderaterna efter att DN i februari avslöjat förra årets provvalsfusk.
Ordföranden i Stockholms stad, Sten Nordin, ansåg då att de ”brustit i det förtroende på vilket det politiska uppdraget vilar”.
Samma personer, Mats Rudin och Rolf Könberg, pekas nu ut av förre moderate landstingsledamoten Ibrahim Adan som ansvariga för ett omfattande fusk också med provvalet inför valet 2002.
DN har tagit del av resultatet för provvalet i den utpekade sjätte valkretsen, där föreningen Tensta-Rinkeby ingår. Iögonenfallande är att Rolf Könberg vann provvalet till kommunen med 226 röster före Mats Rudin med 221 röster.
Både Rudin och Könberg fick fler röster än dåvarande ordföranden i Stockholms stad, röstmagneten Kristina Axén Olin. Hon vann övriga fem valkretsar överlägset.
– Detta visar att någonting inte står rätt till och att det måste utredas, säger en högt uppsatt moderat i sjätte valkretsen som vill vara anonym.
Men någon granskning av dessa provvalsresultat har ännu inte genomförts av Moderaterna i Stockholms stad, bekräftar chefsombudsmannen Sverker Eriksson för DN.