Valet 2010

Uppgång för SD och fall för S i utländskt fokus

Uppdaterad 2010-09-19 11:20. Publicerad 2010-09-19 10:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Framför allt två saker får stor uppmärksamhet i utländska medier: Sverigedemokraternas möjliga intåg i riksdagen och det tidigare statsbärande socialdemokratiska partiets kräftgång.

Brittiska BBC berättar att center-högerregeringen i Sverige väntas sitta kvar tack vare skattesänkningar och en stark återhämtning efter finanskrisen, men att ett högerextremt parti också tros komma in på ett invandringskritiskt program.

Statsminister Fredrik Reinfeldt har uppmanat folk att rösta taktiskt för att hålla SD borta och få fram en majoritetsregering. Båda blocken har sagt sig hellre vilja samarbeta med varandra än med ett parti de kallar rasistiskt och främlingsfientligt, skriver den brittiska mediajätten.

Den franska tidningen Le Monde har på sin sajt inte mindre än tre artiklar om det svenska valet, varav huvudtexten handlar om Sverigedemokraterna.

”Censureringen av en reklamfilm som den svenska extremhögern ville sända har stärkt Sverigedemokraterna”, skriver tidningen och syftar på den valfilm som sändes i TV4 först sedan delar av den censurerats.

Budskapet i filmen är klart, skriver Le Monde: SD har gjort islam till den största faran mot det svenska samhället.

Le Monde refererar också till de danska extremhögerpolitiker som anklagar Sverige för att begränsa yttrandefriheten, liksom till den svenska statsministerns vädjan till den ”som vill Sverige väl” att inte rösta in SD.

I Danmark, där det med SD besläktade Dansk Folkeparti varit stödparti åt regeringen i många år, är intresset också stort för Sverigedemokraternas frammarsch. Tidningen Politiken citerar statsminister Fredrik Reinfeldt: ”Jag är nervös”.

Statsministerns resonemang om att den som är osäker på vilket block hon stöder bör välja alliansen för att säkra en stabil regering ges en del spaltutrymme.

Politiken har också talat med opinionschefen på United Minds, som menar att regeringen varit för säker på seger den sista veckan och bara spelat ut säkra kort, medan de rödgröna haft en effektiv slutspurt.

I den ledande spanska tidningen El País hävdas under rubriken ”Sverige rör sig bort från socialdemokratin” att vänstern saknar planer för ett land med en allt större medelklass.

El País korrespondent har bevittnat ett symboliskt publiklöst valmöte med S-politiker på Drottninggatan i Stockholm: ”Efter en socialdemokratisk valkamp som varit grå, idéfattig och med opinionssiffror som hotar att ge partiet sitt sämsta resultat på ett sekel är valmötet på Drottninggatan en vältalig bild av situationen”.

Enligt El País tvivlar ingen på att det Sverige som går till valurnorna i dag är ett samhälle som är på väg bort från den kollektivism som varit socialdemokraternas adelsmärke. Tidningen har valt att tala om det politiska läget med professorn i kriminologi Jerzy Sarnecki, som säger:

Socialdemokraterna … har varit oförmögna att anpassa sig till ett samhälle med en allt större medelklass, som är mycket mindre kollektivistisk än arbetarklassen.”

Brittiska The Economist resonerar i en ledarartikel också kring socialdemokraternas tillbakagång. I åratal har Sverige varit ”ett slags nirvana” för vänstern, skriver tidningen och påminner om att en annan brittisk tidning, The Guardian, för fem år sedan kallade Sverige ”det mest framgångsrika samhälle världen har skådat”. Ändå lutar det år att valet bekräftar att svenskarna tiltat åt höger.

The Economist anger två ytliga skäl och tre mer djupliggande. De ytliga: Fredrik Reinfeldt har haft tur med tajmningen – hans opinionssiffror har stigit i takt med återhämtningen efter recessionen – och kanske är motståndaren Mona Sahlins kön en nackdel, trots Sveriges progressiva framtoning.

De mer djupliggande faktorerna: För det första tycks väljarna värdesätta kompetent styre framför ideologi. Sverige har just placerats tvåa i världen i konkurrenskraft, konstaterar tidningen. För det andra är svenskarna visserligen inte på väg att bli skattehatare, men de verkar gilla nedjusteringarna av bidrag och inkomstskatter. För det tredje befinner sig socialismen i en allmän europeisk kris: inte ens finanskrisen, som av många upplevdes som den fria marknadens misslyckande, vände trenden.

”Den svenska modellen”, skriver The Economist, ”attraherar fortfarande – men till höger, inte till vänster.”

Också tyska Frankfurter Allgemeine Zeitung nämner i en ekonomiartikel inför det svenska valet Sveriges topplacering i global konkurrenskraft. Fredrik Reinfeldt kunde inte ha valt en bättre tidpunkt för valet, menar tidningen. Finanserna stärks nu snabbt och 2012 väntas ett överskott.

Men arbetslösheten, framför allt bland ungdomar och invandrargrupper, är ett fortsatt problem. Mona Sahlin lovar i sitt valmanifest 100.000 nya jobb i infrastruktur och offentlig sektor. Hon citeras av tidningen: ”Reinfeldt vill göra Sverige till ett skatteparadis. Vi tycker att Sverige ska bli ett välfärdsparadis igen.”

Det är svårt att hitta texter om det svenska valet i USA-medier. (En sökning på ”Sweden” på CNN resulterar i länkar om bland annat kontaktannonser, marijuana, Abba, Ikea, Robyn och Millenniumtrilogin, men inget om valet.) Men de finns.

Los Angeles Times skriver att röstningen har inletts i ett Sverige där mätningar visar att center-högerregeringen kommer att bli återvald. Reinfeldts koalition har fått medvind, heter det, tack vare sunda statsfinanser och populära skattesänkningar. Men ett ”islamfientligt högerextremt parti” kan spoliera chansen till egen majoritet.

LA Times-artikeln, som kommer från nyhetsbyrån AP, citerar SD-ledaren Jimmie Åkesson: ”Invandringsfrågan är den viktigaste i det här valet. Vi vill att den ska debatteras, och vi vill at de andra partierna ändrar sin politik”

Men enligt opinionsmätningar är väljarna mer oroade över jobben, ekonomin och miljön än invandringsproblemen, konstateras det.

Artikelförfattaren har också talat med ett par vanliga medborgare. Skådespelaren Cilla Thorell, som stöder MP, säger att regeringen försöker piska sjuka människor tillbaka till jobbet medan de rika får skattesänkningar: ”Det är cyniskt och inhumant”.

Sjuksköterskan Gudrun Martinsson från Linköping säger sig rösta på Moderaterna eftersom hon stöder ”fri företagsamhet och för att alla ska ha möjlighet att arbeta”.

Den borgerliga regeringen ser ut att ta hem segern, men i teorin kan också högerextrema SD göra sin debut i riksdagen och, åtminstone i teorin, bli kungamakare. De båda blocken har dock lovat att inte söka stöd hos SD för att söka majoritet, berättar arabiska Al-Jazeera.

Reinfeldt citeras: ”Utsätt inte Sverige för detta experiment” (att släppa in Sverigedemokraterna i riksdagen)

Al-Jazeera refererar till de mätningar som i slutskedet visar att gapet mellan blocket krympt, även om Alliansen fortfarande har ledningen.

Reinfeldts regeringskoalition vann 2006 på ett program för att sänka skatter och trimma de sociala bidragssystemen, och ”den har i stora drag hållit sina löften”, skriver Al-Jazeera.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan