Valet 2010

Ville sänka skatten för fotbollsproffs – backar

Publicerad 2010-09-07 09:51

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Lars Ohly ville i våras sänka skatterna för utländska fotbollsproffs i Sverige - men nu har han ändrat sig. ”Just förslaget att sänka skatten har jag backat ifrån”, säger han i DN:s partiledarintervju med Vänsterledaren.

I går ångrade han – efter kritik från bland andra S-ledaren Mona Sahlin - sin rekommendation i SVT:s utfrågning att mammor som vill amma länge ska använda bröstpump.

Nu backar han också från ett uttalande i en DN-intervju i maj. Då var den inbitna djurgårdaren Ohly, som normalt ville höja skatterna, tydlig med att han ville sänka skatten för utländska fotbollsproffs i Sverige.

– Det är en konkurrenssituation och det gäller inkomster under kort tid. Då anser jag att Sverige, i likhet med Danmark och Norge, ska sänka skatterna för dessa fotbollsspelare, sade han få.

Nu har han ändrat sig, men tycker fortfarande att "problembeskrivningen är riktig".

– Vi har en sämre liga än Danmark och Norge. Det finns inga skäl egentligen till att vi ska ha det. Vi borde konkurrera med våra grannländer. Jag är beredd att diskutera med klubbarna, finns det samhällsinsatser som skulle kunna hjälpa dem? Hur ser de ut i så fall?

– Det är ett gemensamt ansvar. Men just förslaget att sänka skatten har jag backat ifrån.

Vad fick dig att göra det?

– Framför allt reaktionerna. Det är väldigt många som säger att det leder fel för att det blir en sorts skattefrälse. Vi har väl ett par sådana redan, sjömännen till exempel, som jag var med att införa lägre beskattning på för att kunna behålla svensk sjöfart, och utländska forskare. Vi ska inte utöka med fler.

Hur ska man lösa det då?

– Det vill jag diskutera med klubbarna och fotbollförbundet.

Läs hela intervjun med Lars Ohly i onsdagens DN.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Foto: Bildbyrån

Tre nya mål från Guidetti

Se sista målet här. John Guidettis succé i den holländska ligan fortsätter. På söndagen gjorde svensken tre nya mål.