De gamla ränderna har inte gått ur SD

Publicerat 2009-10-28 12:17

Sverigedemokraterna har medvind i opinionen, och hoppas nå fyraprocentsspärren till riksdagen i valet nästa år. I en färsk Sifomätning får partiet 4,7 procent. Partiet uppmärksammas i medierna, och behandlas allt mer som ett parti bland andra. Men det innebär också att granskningen av partiet intensifieras.

Kritiken mot invandringspolitiken är fortfarande partiets sammanhållande kraft, vilket inte minst visade sig vid helgens partikonferens. Invandringskritiken är dock lite mer aptitligt förpackad, till exempel som partiets nya arbetsmarknadspolitik.

Men de gamla ränderna har inte gått ur hos många ledamöter och flera i partiledningen. Bland dem återkommer ord och fraser som om inget har förändrats. Ordet ”massinvandring” används flitigt. Flera talare på kongressen talar om folk och nation: ”Det föds för få barn för att upprätthålla vårt folk”, sade en motionär som argumenterade för ett engångsbelopp till unga kvinnor som föder barn. Men kongressen gick där, som i de flesta andra fall, på partistyrelsens linje och avslog motionerna.

Partiledningen hymlar dock inte med sina åsikter om Sverige, svenskar, nationalism och invandring, trots att Jimmie Åkesson låter som en god socialdemokrat när han uttalar stöd för den svenska modellen och lovar att höja a-kasseersättningen – löften anpassade för att locka socialdemokratiska väljare.

Partisekreterare Björn Söder var rakt på sak, och fick stående ovationer när han talade om kulturarvet, om att svenskarna måste ”överföra sina värderingar från generation till generation”, om att ”vi har ett land som vi ska överlämna till våra efterkommande”, och om vad Sverigedemokraterna tydligt talar om för de invandrare som inte vill assimilera sig med de infödda svenskarna: ”Passar det inte så är det bara att åka hem.”

Och Erik Almqvist, i partiets ungdomsorganisation, sade att ”den etablerade makten håller på att sälja ut vårt land och vår nation”, och avslutade med parollen ”Full strid för folk och nation” och fick stående applåder även han. Björn Söder var inte mindre tydlig och sade att Sverigedemokraterna ska ”bekämpa det förräderi som pågår i riksdagens korridorer”.

Frågan är hur många procent av väljarna som verkligen sympatiserar med den analysen.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

Handelsstrejk i påsk Foto: Scanpix

Handelsstrejk i påsk

Strejkvarsel berör 5.000 anställda. Arbetsplatser som Ikea, H&M, Stadium och Citygross i hela landet tas ut i strejk den 1 april. 11

Historisk dag i USA

Obamas första stora framgång. Den mest genomgripande sociala förändringen i USA på 50 år, skriver DN:s Michael Winiarski. 35

Ja till sjukvårdsreformen i natt. Röstsiffrorna i representanthuset blev 219 mot 212. 94

Så kommer sjukvården se ut. Punkterna Obama fick igenom och de han tvingades backa om. 8

Se Barack Obamas tal efter segern.

Se Barack Obamas tal efter segern. ”En seger för USA:s folk och en seger för förnuftet”, sade president Obama när resultatet blivit känt.

Den amerikanska filmindustrin utvidgar samarbetet med Bollywood. Foto: Don Ryan Den amerikanska filmindustrin utvidgar samarbetet med Bollywood.

Amerikansk piratjakt i Indien

Hollywood och Bollywood i enad kamp. Efter år av rivalitet och upphovs- rättsgräl enas världens största filmindustrier i jakten på nätpirater. 5

Hamid Karzai. Foto: AP Hamid Karzai.

Försiktigt samtal om fred i Afghanistan

President Karzai i möte med rebellgrupp. Motståndsgruppen Hezb-i-Islami presenterade plan som kan vara första steget mot en fredsuppgörelse.

Viasat tar över Premier League Foto: Andrew Powell / Getty Images

Viasat tar över Premier League

Sedan tidigare klart att Canal Plus tappar rättigheterna. Viasats avtal gäller för de kommande tre säsongerna. 17

Är du nöjd med att Viasat tar över Premier League?

Se resultat

Sverige

Råvara eller inte?

Svenskarna okunniga om mat. Hälften vet inte att falukorv är ett halvfabrikat.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

DN-test: Bröd.

DN-test: Bröd. Tunnbröd, surdeg och mjöl – klarar du våra sju frågor om bröd?

Rädda ditt sexliv.

Rädda ditt sexliv. En stor del av sexlivet hänger på testosteronet. 25

”Livet blev en lögn.”

”Livet blev en lögn.” Första intevjun med Tiger Woods efter skandalen. 6

Här är tvättmaskinen för hundar.

Här är tvättmaskinen för hundar. I Japan kan du lämna in ditt husdjur på en specialtvättomat.