Foto: Erik Abel Megafon med klistermärke under Piratpartiets manifestation på Götaplatsen i Göteborg.
Dela med andra:
Piratpartiet satsar på kommunval
Publicerat 2009-07-23 05:58
Piratpartiet ger sig in i kommunpolitiken. I Nyköping och Oxelösund har partiet bestämt sig för att ställa upp i valet nästa år.
Vilka frågor partiet ska driva är ännu oklart. Enligt partiledaren Rick Falkvinge blir en av partiets lokala frågor att byta ut kommunernas licensierade datorprogram.
Josefin Hammarling, ansvarig för partiet i Nyköping och Trosa, tror inte att det räcker i en lokal valrörelse.
– Vi har pratat en del om skol- och sjukhusfrågor, säger hon till Södermanlands Nyheter.
I Oxelösund kan partiet tänka sig att ta upp frågor om privat företagsamhet och kommunala monopol.
Anna Troberg, ställföreträdande partiledare för Piratpartiet, säger att det inte är klart i vilka kommuner partiet ställer upp i valet 2010.
– Piratpartiets styrelse har inte fattat något formellt beslut om huruvida partiet ska ställa upp i kommunalval eller inte. Det är en diskussion som just nu förs aktivt inom partiet. Om vi ställer upp eller inte beror på kapaciteten i de olika kommunerna. Styrelsen kommer att fatta beslut om detta tidigast den 10 augusti, säger Troberg till TT.
Piratpartiet fick 7,1 procent av rösterna i EU-valet i juni. I några kommuner – Orsa, Linköping och Umeå – fick partiet uppemot 10 procent av rösterna.
I den senaste opinionsmätningen inför riksdagsvalet 2010 som publicerades i Aftonbladet i söndags fick Piratpartiet 4,2 procent, vilket innebär att partiet även har en chans att komma in i riksdagen.
Visar 1-10 av 26. Per sida:
Skulle jag välja ut en enda enskild orsak till att rösta in Pirater i kommuner skulle jag nog välja att få inflytande i hur nämndemän till tingsrätt och länsrätt tillsätts. Det är en fråga som berör medborgarrätten, vilket är en övergripande fråga för alla tre av Piratpartiets huvudfrågor. Medborgarrätt är också en fråga som ser ut att bli allt viktigare i Piratpartiets framtida politik.
Daniel S, 23:15, 23 juli 2009. Anmäl
@ Lars:
Jag skulle gärna vilja veta vilken kommun du bor för det är tydligen en kommun som inte har berörts av IT-revolutionen än och det är alltid intressant att besöka sådana udda företeelser.
Jag har varken ork eller tid att räkna upp alla frågor som Piratpartiet skulle kunna behandla på kommunal nivå (med gott samvete) så jag kommer bara att nämna två. På alla skolor används Internet som styrs genom servrar som står under kontroll av kommunens IT-avdelningen. Sålunda kan kommunen fritt övervaka elevernas och lärarnas Internetaktivitet samt censurera webbsidor efter eget tycke. Det andra området där Piratpartiet har en given roll i den kommunala politiken är valet av vilka programvaror som ska användas i kommunens datorer.
Sedan vill jag bara påpeka att med tanke på vilka som vanligtvis företräder Piratpartiet datatekniker och liknade samt den förstålelse om Internet och datorer som man måste ha för att fullskaligt sätta sig in frågorna Piratpartiet behandlar. Så måste ja
Christoffer, 21:45, 23 juli 2009. Anmäl
Vad ska PP göra i kommunen? Tvinga skolorna att switcha till Linux på datorerna? Populärt...
Jonas, 21:34, 23 juli 2009. Anmäl
@Christoffer:
Piratpartiet har ingen politik i allmänna IT-frågor. De har politik när det gäller patent och upphovsrättslagstiftning, men inget av det är relevant på kommunal nivå. Piratpartister i allmänhet har inte heller någon "expertis" när det gäller andra IT-relaterade frågor, åtminstone inte mer än andra partier.
På kommunal nivå är det i stort sett enbart förvaltning och budgetjonglering som gäller. Piratpartiet har inget där att göra och bör inte ställa upp i kommunval. Det behövs ett fokuserat piratparti i riksdagen.
Lars, 20:24, 23 juli 2009. Anmäl
Jag bor i en glesbygdskommun i Värmland, Hagfors, och jag tror aldrig att piratpartiet kommer ha kapacitet att ställa upp i kommunvalet i en sådan liten kommun. Dock har jag haft möjlighet att betrakta hur katastrofalt Hagfors kommun har skött många IT-frågor och kan bara dra slutsatsen att den expertis Piratpartiet skulle kunna erbjuda i fullmäktigen, i IT-relaterade frågor, skulle vara positiv.
Det finns som många påpekar en begränsning i antalet frågor som piratpartiets principprogram behandlar men IT relaterade frågor är växande gren av politiken. Nästan i allt administrativt arbete i kommunerna används datorer och nätverk vilket i mina ögon ger Piratpartiet en given plats i den kommunala politiken.
Christoffer, 18:55, 23 juli 2009. Anmäl
@Bezhad:
Nej, de kan inte lägga grunden för sin politik på kommunal nivå för det finns i stort sett inga frågor på kommunal nivå som rör piratpartiets principprogram. För att göra något i kommuner så måste de utvidga sitt program kraftigt, vilket kommer att innebära att de tappar all möjlighet till inflytande på nationell nivå. Att ställa upp i kommunvalen förstör chanserna att få någon riktig ändring i deras tre urspringsfrågor.
Lars, 14:21, 23 juli 2009. Anmäl
@Lars, kl 14:01
En Sund politik börjar på gräsrotsnivå och sprider sig främst och först i lägre nivå av politiska hierarkin! PIRATPARTIET kan lägga grunden för sin politik på kommunal nivå! Detta innebär inte att de inte kan uppmärksamma de lagar som rubbar medborgarnas rätt även på annan nivå. De är ju hur som helst redan i EU parlamentet!
Behzad, 14:09, 23 juli 2009. Anmäl
@Bezhad:
Ingen av de lagar du nämner har röstats fram på kommunal nivå. Piratpartiet har ingenting i kommuner att göra.
Lars, 14:01, 23 juli 2009. Anmäl
PIRATPARTIET borde vara med i politiken så gott de kan och använda internationella händelser för att visa nyttan med sin politik!
I kommunikationens tidsålder hävdar regeringen i IRAN att deras säkerhetspolis och agenter inte är skyldiga till att döda demonstranter och skyller händelserna på "utlänningar" (se youtube!).
Företag som NOKIA-SIEMENS har kollaborerat med den regeringen och tillhandahållit teknologi för censur, spårning och blockering av TV, telefon och internet!
Vill ni att politikerkåren i Sverige och EU återigen lägger grunden för samma möjliga beteende i Sverige och Europa med lagar som IPRED, ACTA, FRA-1, FRA-2, HADOPI, etc, etc?
Din RÖST är din sista maktmedel! Använd den väl för att värna om din demokratiska och medborgerliga rätt!
Fråga dina politiker vad de gör för att stödja medborgerliga rättigheter i Svergie, EU och internationellt!
Lär av folket som kämpar i IRAN, värna om din egen framtid i Europa!!!
Behzad, 13:56, 23 juli 2009. Anmäl
PP förstår inte varför det inte kan vara gratis att ladda ner musik och film (ens för privat bruk), det kan väl knappast kallas att "förstå IT-frågor". Förstår de inte en sån enkel sak som rör deras huvudfråga (ej att förväxla med deras officiella huvudfråga som man kan hänvisa till om man vill känna sig som en bättre människa istället för en girig gratisätare) så är det väl inte rimligt att tro att de förstår alla andra IT-frågor speciellt mycket bättre.
Iofs förstår de väl kanske skillnaden på licensierad/olicencierad mjukvara och open/closed source och det är ju mer än vad man kan säga om de flesta som kommentarer.
Jonas, 13:15, 23 juli 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
SFPH vill främja psykiskt välbefinnande
Svenska Föreningen för Psykisk Hälsa är en ideell förening med syfte att främja psykisk...
-
Hudvård och hårvård
Renunion bad & tvål - Saker som får dig att må bra! Besök webbutiken.
-
Prenumerera på tidningen Må Bra
Tidningskungen har över 440 titlar att välja mellan. Klicka här för att se vilken tidning som...








