Rekordstort stöd för Sverigedemokraterna

Publicerat 2009-11-27 00:01

Sverigedemokraterna når en rekordnotering och skulle bli invalda i riksdagen om det vore val i dag, enligt DN/Synovates novembermätning. Samtidigt får även Miljöpartiet och Moderaterna toppsiffror.

Det är första gången som Sverigedemokraterna får över 4 procent i DN/Synovates mätningar. Uppgången till 4,7 procent är inte statistiskt säkerställd, men partiet har fått stigande siffror hos de flesta opinionsinstitut efter Aftonbladets publicering av partiledaren Jimmie Åkessons debattinlägg för en månad sedan där muslimer pekades ut som ett hot mot Sverige.

– Sverigedemokraterna verkar ha parkerat sig på en något högre nivå, som ligger närmare 4 än 3 procent, säger Synovates opinionsanalytiker Nicklas Källebring.

Det gör att inget av de två politiska blocken skulle kunna bilda majoritetsregering om det här blev valresultatet. Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet får tillsammans 48,7, mot 45,4 för de fyra regeringspartierna. Blockskillnaden är dock inte tillräckligt stor för att vara statistiskt säker. Förra månaden var avståndet 47,2–46,5.

Vinnare på den rödgröna sidan är MP som får 9,1 procent, den högsta nivån sedan december 1996. Stödet ökar framför allt i Storstockholm och östra Sverige. De nya sympatisörerna kommer främst från Socialdemokraterna, men även från andra sidan blockgränsen. S ligger kvar runt valresultatet på 35,0, medan V ligger en bra bit lägre än förra valet med 4,6 procent.

På regeringssidan är M vinnare med 30,2 procent, den högsta nivån den här mandatperioden. Partiet har inte haft så höga siffror sedan januari 2006.

Folkpartiet får 6,2 procent i den här mätningen, Centerpartiet 4,9 och Kristdemokraterna 4,1 procent. Det är den lägsta siffran för C sedan december 2002. Synovate har gjort den här mätningen för DN och Sydsvenskan under perioden 11–25 november då 1.972 personer intervjuats. Andelen osäkra uppgick till 19,4 procent.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 23

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 3

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Krisen inom SAS

SAS varslar över 500 i Sverige

Maud Olofsson: "SAS innebär ett komplicerat ägande för staten." 18

SAS vd och koncernchef Mats Jansson Foto: Henrik Montgomery / Scanpix SAS vd och koncernchef Mats Jansson

100-tals jobb ska bort från SAS

Ska spara två miljarder. Ber samtidigt ägarna om miljardtillskott. 47

”Desperat jakt på kapital”.

”Desperat jakt på kapital”. Sex miljarder kronor räcker inte till. 21

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius. Jansson kan komma att ifrågasättas. 12

Vd:n. "Regeringen, staten, Maud Olofsson är redan delägare i SAS." 5

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 40

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.