Foto: Ulf Palm Lars Ohly, Vänsterpartiet, Mona Sahlin, Socialdemokraterna och Peter Eriksson, Miljöpartiet.
Dela med andra:
DN Teman i artikeln
Fakta: Rödgrön ledning med drygt 10 procent
Partiernas siffror i procent med förändringen sedan december inom parentes:
• Socialdemokraterna 36,9 (+0,2)
• Moderaterna 25,8 (+0,7)
• Miljöpartiet 9,4 (–0,9)
• Folkpartiet 6,7 (–0,1)
• Vänsterpartiet 5,5 (+0,3)
• Centern 5,0 (–0,2)
• Kristdemokraterna 4,0 (+0,3)
• Sverigedemokraterna 5,0 (–0,1).
Frågan "vilket parti skulle du rösta på om det var val i dag?" ställdes av Sifo till 1 919 personer mellan den 11 och den 21 januari. (TT)
Rödgrön ledning med drygt 10 procentenheter
Uppdaterat 2010-01-24 14:23. Publicerat 2010-01-24 06:33
Oppositionen fortsätter att leda stort över den regerande alliansen i den senaste Sifomätningen. De rödgröna får 51,8 procent mot de borgerligas 41,5.
Regeringspartierna har minskat gapet med 1,1 procentenhet sedan i december. Förändringarna sedan den mätningen är genomgående små och ligger alla inom felmarginalen. Kristdemokraterna har ökat 0,3 procentenheter och balanserar nu på fyra procent.
Möjligheterna för regeringspartierna att minska motståndarnas övertag ökar ju närmare valdagen kommer, enligt Sören Holmberg, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet.
– Bland annat därför att oppositionen måste precisera sig och konkretisera sitt alternativ, säger han till Svenska Dagbladet
Fortfarande är skillnaderna stora mellan hur unga och äldre röstar. Av väljare som är 65 år och äldre stöder 51,6 procent alliansen, i gruppen under 30 år är regeringsstödet bara 22,8 procent.
Mätningen publiceras i flera morgontidningar.
Visar 1-10 av 306. Per sida:
Re: Hasse, 10:51, 25 januari 2010
Så när du väl kommit till insikten om att din riskeliminering är det som leder bakåt så kan du ju då förklara varför du är höginkomsttagare. Vilken risk tog du som dina låginkomsttagare till partivänner inte tog?
Risk betalar sig., 11:21, 26 januari 2010. Anmäl
Re: Hasse, 10:51, 25 januari 2010
Riskeliminering var ordet.
Om vi gör som vi alltid har gjort blir resultatet som det alltid har blivit. Ända skillnaden med sossarna var då GP satt vid makten. Men nu är inte han alternativt utan det är åter Palme som är förebilden för sossarna.
Då bygger ni upp nästa 90-talskris. (Vet du inte bättre har de faktiskt erkänt att den till största delen var deras fel).
Din okunskap förblir okunskap även om du TROR något annat., 11:20, 26 januari 2010. Anmäl
Sverige är nog det enda land där ungdomar inte vet hur
kommunismen har orsakat mänskligt lidande.
Nu tänker man rösta in dom(vänsterpartiet) i regeringen.
janfredriksson, 20:02, 25 januari 2010. Anmäl
Några ministrar från alliansen verkar vara studenter som praktisera med utsatta människor som t ex pensionärer sjuka mm. De är oförmögna.
Fattar ni inte om de kommer att fortsätta kommer Sverige vara i den eviga stanken som Dante Alighieri uttryckte sig i den gudomliga komedin (La Divina Commeda)
Chri, 11:45, 25 januari 2010. Anmäl
Riskeliminering är ordet! Om man verkligen vill minska risken för att Sveriges framtid blir mörk och negativ, så måste vi alla som är lite mera tänkande människor, dvs. vi människor som har förmågan att se lite längre än vad den egna plånboken på kort sikt visar, ta vårt ansvar! Självklart blev vi vi procent av befolkningen, dvs vi höginkomsttagare kraftigt gynnade av Alliansens skattesänkningar, men vi blev gynnade på andra människors bekostnad!
-
Välj rätt, välj rött!
Hasse, 10:51, 25 januari 2010. Anmäl
Blekinges riksdagsmän från M försöker inbilla pensionärerna där att dom har fått höjda pensioner.
Undra hur det står till med intelektet där månne.??
karl fransson, 09:59, 25 januari 2010. Anmäl
Lyssnade på debatten i Agenda mellan Fredrik Reinfeld och Mona Sahlin och jag måste tillstå, att Reinfeldt håller en saklig ton, medan Mona Sahlin är arrogant och osaklig.
När det gäller pensionärerna är det ett fasligt gnäll. Det är väl självklart, att den som arbetar ska ha mer i plånboken. Det måste vara motiverat att gå till ett jobb. Det är dyrare att åka till jobbet, måste många ggr vara bättre klädd, äta ute. dagiskostnader, medan jag som är pensionär kan sitta i lugn och ro på morgon
linnéa, 08:36, 25 januari 2010. Anmäl
Sverige håller på och blir ett skämt. Eller bättre uttryckt svenska politiker är roliga att titta på. Dom är ett skämt.
Deras beslut är också ett skämt. Vardagen med att leva med deras beslut är inte rolig.
John, 08:26, 25 januari 2010. Anmäl
"...i gruppen under 30 år är regeringsstödet bara 22,8 procent." Hahaha! Starkt jobbat Fredrik vi-ska-inte-kriminalisera-en-hel-ungdomsgeneration -Reinfeldt! Jag tror inte att någon annan hade kunnat sänka borgerligheten så mycket bland de unga väljarna som du lyckats med! Samtidigt som det närmast är en naturlag att borgarna vinner valen när det barkar åt skogen med ekonomin (för att skuggregerningen ska kunna få köpa statstillgångar billigt) inser man att ekonomin nu går mot en gyllene epok.
Ex m, 06:43, 25 januari 2010. Anmäl
Grattis socialistjanteland.
Schweizarn...., 05:55, 25 januari 2010. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Hur är din bil värderad?
Vi hjälper dig med värderingen, snabbt, individuellt, pålitligt.








