Stödet minskar för de rödgröna
Publicerat 2009-10-28 00:02
Väljarstödet för Vänsterpartiet sjunker kraftigt och den rödgröna oppositionens ledning i opinionen minskar. Det är nu i praktiken dött lopp mellan blocken. Stödet för Sverigedemokraterna ökar, enligt DN/Synovates oktobermätning.
DN Teman i artikeln
De tre oppositionspartiernas ledning över regeringspartierna har nu minskat. Ställningen mellan blocken är 47,2–46,5, en skillnad på 0,7 procentenheter. För en månad sedan var övertaget 3,6 procentenheter.
Nedgången för den rödgröna alliansen beror på att stödet för Vänsterpartiet minskat till 4,8 procent, mot 6,8 i september. Det är en statistiskt säker nedgång och är den lägsta siffran för V sedan december 2007. Partiet har framför allt tappat bland yngre kvinnliga väljare och bland väljare i östra Sverige, Storstockholm och omkringliggande län.
Det har inte varit så här jämnt mellan de politiska blocken sedan majmätningen. Därefter har det sett ut som om de rödgröna var på väg att dra ifrån. Under den senaste månaden, då oppositionspartierna fått stort utrymme i medierna i samband med sina budgetförslag och partiledardebatten i riksdagen, verkar det ha vänt igen.
Socialdemokraterna får 34,6 procent mot 34,0 i september, men ligger fortfarande under det historiskt låga valresultatet från 2006. Miljöpartiet får 7,8 procent mot 8,0 procent förra månaden.
På den borgerliga sidan kan Folkpartiet glädja sig åt en uppgång till 7,8 procent, efter 6,0 i september, även om uppgången inte är statistiskt säkerställd. Moderaterna ligger på 29,0, Centerpartiet 5,0 och Kristdemokraterna på 4,7 procent i mätningen.
Sverigedemokraterna får 3,9 procent, mot 3,7 i september. Det är den högsta siffra partiet fått i en DN/Synovatemätning. Partiet vinner främst väljare från de borgerliga, men även från S och V. Väljarstödet för SD ökade under den sista veckan av mätperioden efter partiets landsdagar och efter det omtalade inlägget i Aftonbladet av partiledaren Jimmie Åkesson, där muslimer pekades ut som ett hot mot Sverige. Då låg partiet på cirka 4,5 procent, enligt Synovates opinionsanalytiker Nicklas Källebring.
I en del opinionsmätningar, framför allt sådana som sker via internet, har SD fått ännu högre siffror. Synovate gör sina mätningar genom telefonintervjuer och Nicklas Källebring menar att det ger större säkerhet.
– Det finns risk för att äldre väljare blir underrepresenterade i webbmätningar medan yngre blir överrepresenterade. Det gynnar i så fall Sverigedemokraterna, Miljöpartiet och Piratpartiet, som har större andel väljare bland de yngre, säger Källebring.
– Med telefonintervjuer kan vi utgå från ett slumpmässigt urval av svenska folket, medan vissa webbmätningar utgår från ett kvoturval ur webbpaneler. Det gör bland annat att man inte kan beräkna felmarginaler för väljarstödet för varje parti.
I DN/Synovates mätning får övriga partier tillsammans 2,4 procent. Störst bland dessa är Piratpartiet med cirka 1,5 procent.
Synovate har i den här mätningen för DN och Sydsvenskan intervjuat 2.623 personer under perioden 5–26 oktober. Andelen osäkra uppgick till 20,0 procent.
Visar 1-10 av 60. Per sida:
När jag läser inlägg/kommentarer i olika media blir jag förvånad vilken uppmärksamhet SD får.
Är SD-s medlemmar/sympatisörer så många och aktiva ser framtiden ljus ut för partiet.
Bertil, 17:54, 29 oktober 2009. Anmäl
Det är en lite underlig situation. Socialdemokraterna vinner opinionsstöd om de håller sig borta från debatten, och så fort de eller deras politik visar sig i media så sjunker de som en sten i mätningarna.
Det ska bli intressant att se vad som händer närmare valrörelsen när de måste ge sig ut och redovisa sin politik...
ChX, 12:36, 29 oktober 2009. Anmäl
meomy, 02:37, 29 oktober 2009.....
Pensionärer har samma skatt den som sossarna införde,det är inga +700.-som du påstår däremot har dom som jobbar fått 2000.- mindre i skatt per månad och detta är toppen..
Nedmontering??vilken nedmontering?du menar väl inte att sossarna har lyckats med någon vidare uppbyggnad?dom har hållit på i 70 år,det ända dom har lyckats med är att höja bidragen för att på detta viset skaffa väljare.
Socialen har redan funnits på sossarnas tid så kom med något nytt istället.
Och vad erbjuder dom i framtiden?ju att vi kommer att bli styrda av bla.komunister i regeringen.
Hasse, 09:06, 29 oktober 2009. Anmäl
Hasse
Alliansregeringen böjrade nedmonteringen av trygghetsförsäkringarna före finanskrisen i en högkonjunktur.
Det var ingen finanskris heller när den beslöt att skattediskriminera pensionnärer, 700 kr mer i skatt för inkomst på 14000.
Resultaten av den politiken ser vi nu i förstoring, fler i utanförskap och till detta kommer de som regeringen gjort till "försäkringslösa" från A-kassa och FK. De träffas alla hos "socialen". Snygt jobbat av regeringen som älskar klyftor och gynnat mest 10% av de rikaste och sparkat på dem med minsta inkomster.
meomy, 02:37, 29 oktober 2009. Anmäl
Härligt att FP går framåt. Jag förstår inte varför Folkpartiet inte får fler röster. De är det klart tydligaste alternativet bland de borgerliga partierna. De står upp för utbildning, lag och ordning, företagsamhet och Euro-samarbete!
En fd moderat som blev medlem i Folkpartiet i somras!
Ola, 22:45, 28 oktober 2009. Anmäl
SD får 6,0 procent och blir Sveriges 4:e största parti i United Mindes opinionsundersökning från igår. Den väljer givetvis de politikskt korrekta vänsterjournalisterna på DN att undanhålla läsarna.
Erik, 22:20, 28 oktober 2009. Anmäl
"vi viker inte en tum" säger Mona Sahlin. När hon var samhällsbyggnadsminister förtidspensionerades en människa var tioende minut. Så löstes arbetslösheten och dom sjuka på den tiden innan 2006. Hon vek inte en tum där heller.
Jonte, 20:09, 28 oktober 2009. Anmäl
Det tyder på stor patetik och tragedi att borgarna försöker skylla sina misslyckanden på kommunistspöket. Sovjetblocket föll för över 20 år sedan. Ska borgarna gå till val på att dölja sin impotens genom att försöka skrämmas för före detta före detta spöke?
Hm, 19:53, 28 oktober 2009. Anmäl
Borgarna kan inte skylla på den "globala krisen" längre. Många länder går bra ekonomiskt nu, t ex Norge, Brasilien och Kina. Storföretagen, även svenska, gör rekordvinster, t ex Electrolux, Tele2, Nordea.
Borgarna fortsätter att skylla sitt egenfabrikerade misslyckande på "krisen". Om svenska väljare går på detta, så har vi den regering vi förtjänar. Och massarbetslösheten och det sociala förfallet fortsätter öka.
Elias Jakobsson, 19:47, 28 oktober 2009. Anmäl
rödgröna valmanifestet 2010.
. "Vi är i alla fall överens om att vi vill ta makten och du ska betala mer i skatt!!!!!.....
Sen vill vi inte mera för vi har ju kopierat det mesta alliansen fixat men vi har en vass rättvis "politik""
tänk, 19:40, 28 oktober 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.












