Skottdramat i Kauhajoki

Varför stoppade inte polisen honom?

Publicerad 2008-09-27 21:53

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Varför Matti Saari fick behålla sitt vapen frågar sig säkert varje finländsk polisman i dag. Alla, även kriminalkommissarien som inte tog vapnet ifrån honom, är övertygade om att Matti Saari inte borde ha fått bära vapen - i dag när man har facit på hand.

Svaret kan vara att polismannen - liksom de flesta poliserna på landsbygden - alltid har behandlat vapenfrågor som rutin­ärenden.Vapen hör till vardagen på den finska landsbygden och polisen är inte van att analysera licenssökarens psyke.

Det handlar också om att den liberala finska lagstiftningen ger polisen alltför stor tolkningsrätt. Om polisen säger nej måste han motivera varför och då är det lättare att inte bråka.

Det är därför många inom poliskåren som kräver en snabb skärpning av vapenlagarna så att reglerna blir entydiga.

Paradoxalt nog har lagstiftaren ansett det mer brådskande att stifta en lag som förbjuder personer under 18 år att lämna in en stryktipsrad för två kronor än att hindra samma person från att skaffa sig ett handeldvapen.
Inrikesministeriet utfärdade i går en order om att alla vapenlicenser från och med måndagen måste behandlas av två polismän.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: Laurent Cipriani / AP Kim Källström.

Lyon lever farligt

Champions League. Kim Källströms Lyon vann hemma mot Apoel, men bara med 1–0. Lättare gick det för Barcelona.

Foto: Adam Ihse / Scanpix Gustaf Wesslau blev grundlurad av Mika Pyörälä.

Dif ner på kvalplats

Femte raka. Det blev en blytung förlust för Djurgården mot Frölunda. Mika Pyöräläs drömmål sänkte stockholmarna.

HV vann efter straffar. AIK fixade en poäng efter sen kvittering.

Efterlängtad seger för Växjö. 4–1 mot topplaget Skellefteå.

Norrena räddade Linköping. Tog alla 37 Färjestadsskotten.

Ritola hjälte i hett derby. Avgjorde iskallt i förlängning.

Brynäs avgjorde på övertid. Tog viktiga poäng i toppstriden.

Foto: Scanpix

Skrev kränkande om Lööf på Twitter

Man i 50-årsåldern får böta. Mannen ofredade C:s partiordförande genom att skriva inlägg med könsord och sexuella förslag.