Guantánamo

100-tals fängslade utan rättegång

Publicerad 2008-11-08 21:57

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fånglägret vid USA:s militärbas Guantánamo på södra Kuba inrättades 2002 efter USA:s invasioner av Afghanistan och Irak.

255 personer med misstänkt koppling till terroristnätverket al-Qaida sitter i fångenskap utan rättegångar eller formella brottsanklagelser.

Hård kritik mot fånglägret har riktats av människorättsorganisationerna Amnesty International och Human Rights Watch samt hjälporganen Röda korset och Center for Constitutional Rights. De anser att mänskliga rättigheter och Genèvekonventionen kränks.

Dessutom har USA:s högsta domstol beslutat att det är olagligt att ställa Guantánamofångarna inför militärdomstol eftersom det anses strida mot folkrätten.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – Rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.