20.000 smittade av denguefeber

Publicerat 2008-03-21 11:31

Regnvattensamling vid Barra da Tijuca, 40 kilometer väster om centrala Rio de Janeiro - där mygglarver kan kläckas som sprider denguefebervirus.

VANDERLEI ALMEIDA/AFP

Regnvattensamling vid Barra da Tijuca, 40 kilometer väster om centrala Rio de Janeiro - där mygglarver kan kläckas som sprider denguefebervirus.

Brasilianska turistmetropolen Rio de Janeiro är hårt drabbad av en denguefeber-epidemi. Omkring 30 människor har dött i staden och mer än 20.000 har smittats av viruset i år.

Denguefeber - vanlig dödsorsak för barn

Dengeufeber har under de senaste årtiondena blivit ett allvarligt problem i delar av Asien, Latinamerika och Afrika.

I dag är sjukdomen en av de vanligare dödsorsakerna för barn i stora delar av Asien.

Myggen som bär på denguevirusen finns i tropiska och subtropiska klimatzoner i framför allt städer och närförorter.

Det finns fyra olika typer av virus. Den som har smittats av ett och överlevt är sedan immun mot just denna version av dengue men kan drabbas av de övriga tre.

Varje år beräknas ungefär 50 miljoner människor smittas av viruset i 100 länder.

Om inte rätt vård ges kan så många som 20 procent av de drabbade dö men med ganska enkla medel kan den siffran sänkas till en procent.

Vätska är viktigast för en denguesjuk person.
Det finns inget komplett vaccin ännu.

Källa: World Health Organization, FN/TT

- Jag behandlar det här som en epidemi eftersom antalet smittade är extremt stort, säger delstaten Rio de Janeiros hälsoansvarige Sérgio Cortes enligt tidningen O Globo.

Hälften av alla avlidna är barn under 13 år som inte klarat av viruset som sprids av mygghonor.

Under årets första månader har nästan lika många insjuknat i denguefeber som under hela fjolåret i Rio de Janeiro, enligt hälsodepartementet. Dessutom dör fler människor per insjuknad individ i år.

Krissituationen har också lett till mycket kritik mot stadens borgmästare och delstaten Rio de Janeiros styre som inte anses ha gjort sitt yttersta för att lindra situationen.

I veckan visade landets regering att den börjar ta frågan på allvar. Hälsoministern José Gomes Temporao meddelade att en speciell regeringsledd krisgrupp ska placeras i Rio för att samarbeta med lokala makthavare och militär som också fyller en viktig roll i kampen mot myggen.

Myndigheterna har tidigare förnekat att en epidemi brutit ut trots att en stor del av expertisen ansett det. Av alla bekräftade sjukdomsfall finns det dessutom minst lika många osäkra vilket gör att antalet döda kan vara betydligt fler än vad myndigheterna uppger.

Vissa delar av staden är extra hårt ansatta. I förorten Curicica är läget mycket allvarligt med nästan 0,7 procent av befolkningen drabbad, men smittan är även spridd till andra områden i staden. Även i resten av Brasilien är antalet fall av denguefeber ovanligt stort, men ingenstans är ökningen så kraftfull som i Rio de Janeiro.

Lokala hälsoansvarige Sérgio Cortes bad om ursäkt för att många fått vänta på behandling för febersjukdomen, skriver O Globo. Köerna till sjukhusen har varit långa och väntrummen till de offentliga sjukhusen överfyllda.

Nu satsas extra resurser för att ta hand om alla nya sjuklingar. Runt om i staden ska centraler för kontroll av febersjuka människor slås upp. Oftast är det bara ordentligt med näring och vatten som behövs för att en patient ska överleva.

Senaste gången Rio de Janeiro skakades av en denguefeber-epidemi var 2002. Redan i slutet på förra året gick det att förutspå att sommaren i Rio de Janeiro skulle bli rik på mygg.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

DN:S kulturpris 2010

Och vinnaren är ...

... Noomi Rapace Foto: Anette Nantell

... Noomi Rapace

Noomi Rapace tilldelas DN:s kulturpris för att hon gjort Lisbeth Salander till en gestalt som sätter ett avtryck i hjärtat. Tävlingen avgjord. 19

”230 000 omkom”

Officiella siffror efter jordskalvet i Haiti. Men den senaste siffran från den haitiska regeringen är inte definitiv. 3

Räddad 28 dagar efter skalvet. Utmärglad och svårt uttorkad, men vid liv.

OS I VANCOUVER –2 dagar kvar

Dopade varnas inför OS Foto: Claudio Bresciani / Scanpix

Dopade varnas inför OS

"Den som klara sig ena dagen, kan fällas senare". Wada-basen Arne Ljungqvist om nya testmetoder.

”Nej till fri etablering av vårdcentraler”

De rödgröna i Stockholm presenterar alternativ vårdmodell. ”De borgerliga tar inte hänsyn till att ohälsan varierar mycket inom länet.” 26

DN Debatt. ”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval.” 49

Är det rätt att stoppa den fria etableringen av vårdcentraler?

Se resultat

Blåsta igen Foto: Jose Jordan / 202

Blåsta igen

Vinden stoppar America's Cup. Först blåste det för lite, på onsdagen blåste det för mycket.

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 30

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11