Med tårgas och stenkastning brakade kravallpoliser och demonstrerade ungdomar samman i Greklands huvudstad Aten på nytt på måndagen då protesterna mot polisens dödsskjutning av en 15-årig pojke för ett år sedan fortsatte.
Omkring 5.000 demonstranter började tåga mot parlamentet. Samtidigt sköt polisen tårgas mot folkmassan sedan flera hundra ungdomar, en del bara tolv år gamla, hade kastat sten mot butiksfönster och säkerhetsstyrkor. Minst 21 personer greps.
– Vårt budskap är att varken Aten eller andra större städer ligger försvarslösa, sade en regeringstalesman till journalister.
Minst tre polisstationer, en inne i centrala Aten och två i förorterna, bombarderades med stenar eller bråte, rapporterade polisen.
När 15-årige Alexis Grigoropoulos sköts ihjäl av polisen den 6 december i fjol i den bohemiska stadsdelen Exarchia utlöste det de värsta kravallerna på tiotals år. Polismannen som anklagas för tonåringens död ställs inför rätta för dråp den 20 januari. Polisen hävdar att han sköt varningsskott i luften när han angreps av ungdomar.
Manifestationerna på årsdagen organiserades av vänstergrupper, studentorganisationer och fackföreningar, och omkring 6.000 poliser sattes in i Aten för att förhindra oroligheter där efter de protester som genomförts runtom i landet i helgen.
Sedan måndagens demonstranter skingrats slog polisen en järnring runt Aten-universitetets nyklassicistiska byggnad, som ockuperades av ungdomar i söndags. Universitetets rektor Christos Kittas var en av dem som skadades lindrigt när ockupanterna tog sig in.
Enligt polisen skadades 26 poliser och fyra demonstranter vid handgemänget i söndags, men journalister på plats trodde att det verkliga antalet var långt högre. En poliskälla sade att 125 personer, bland dem många utlänningar, hade gripits vid helgens demonstrationer i städerna Aten, Thessaloniki, Patras och Heraklion och på ön Rhodos.