En fransk hackare som kapat den amerikanske presidenten Barack Obamas twitterkonto greps på onsdagen av fransk polis. 25-åringen misstänks också för en rad andra brott som alla har med kända personer att göra, skriver Reuters.
Mannen har stulit inloggningsuppgifter och sedan kommit över personlig information om flera kändisar som han sedan publicerat på nätet, uppger den franska polisen för nyhetsbyrån.
Hackaren, som gick under pseudonymen HackerCroll, har utfört sina brott under flera månader. Förutom Barack Obama har den arbetslöse 25-åringen också stulit information från sångerskan Britney Spears.
Vad mannen har använt den amerikanske presidentens twitterkonto till berättar inte den franska polisen.
Den franska nätsajten Gizmodo skriver att hackaren bara ville visa hur meningslöst det är att försöka skydda sina inloggningsuppgifter med enkla frågor som "Vilket var min mammas flicknamn" och att detta bara invaggar en användare i en falsk säkerhet.