30 000 rödskjortor i Bangkok

Publicerad 2011-01-09 15:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Omkring 30 000 rödklädda regeringskritiska demonstranter samlades i Bangkok på söndagen, i deras största protest sedan myndigheternas hårdföra tillslag mot fjolårets stora demonstrationer den 19 maj i fjol.

– Jag gör mitt bästa för att mana till frigivning av dem som greps och för att komma ihåg dem som dödades, sade en av protestledarna, Jatuporn Prompan.

Rödskjortorna är anhängare till landsflyktige förre premiärministern Thaksin Shinawatra.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: Petr David Josek) / AP

Magproblem för Northug

Inför Vasaloppet. Norrmannen avbröt ett träningsläger i Italien och flög hem efter några dagars problem. Han ska läkarundersökas.

Rakning av katt polisanmäld

Bortsprungen katt kom hem hårlös. Nu har matte, en kvinna från Hylte, polisanmält djurplågeriet.

Foto: Alamy

Fick vänta ett år på cancerbehandling

Kvinna fick besked om bröstcancer. Sedan tog det ett år till att hon remitterades vidare. Onödigt lidande, konstaterar Socialstyrelsen.