Kosovos självständighet

30 år av politiskt våld

Publicerad 2007-11-28 11:56

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kosovo eller Kosova har en yta på 10.887 kvadratkilometer vilket nästan motsvarar Skåne. Här bor 2,2 miljoner invånare. Av dem är 92 procent albaner, 5,3 procent serber och 2,7 procent övriga folkgrupper.

Kosovo fick redan 1974, under kommunisttiden, ett visst självstyre som sedan upphävdes när Slobodan Milosevic blev Serbiens ledare och starkt underblåste nationalistiska stämningar.

I mer än 30 år har Kosovos invånare tvingats leva med politiskt våld. Det kulminerade 1999 i massakrer på Kosovoalbaner och av den anledningen ingrep västmakterna militärt. Sedan dess styrs landet av FN via organet Unmik. Frågan om Kosovos framtid har blivit en huvudvärk för det internationella samfundet.

Albanerna kräver full sjävständighet från Serbien.

Serbien hävdar att Kosovo är dess provins. USA stöder albanerna och EU, som är splittrat i frågan om total självständighet. Ryssland stöder Serbien, bland annat med hänvisning till Helsingforsavtalet 1975 där våld avvisas som metod att förändra gränser. FN kan inte fatta beslut om sjävständighet i säkerhetsrådet på grund av hot om ryskt veto.

För att upprätthålla säkerhet i territoriet och hindra våldsdåd mellan folken finns fredsstyrkan Kfor på plats med 17.000 kvinnor och män varav 450 svenska. Styrkan är internationell och leds av Nato.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP Protest i Aten och Luxemburgs premiärminister Jean-Claude Juncker.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Luxemburgs premiäminister Juncker, som skulle lett mötet, uttalar sig skarpt.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Ausonius vill ha tidsbestämt

Försöker igen. John Ausonius, även känd som lasermannen, ansöker nu om att få sitt livstidsstraff tidsbegränsat.

Foto: Scanpix

Skrev kränkande om Lööf på Twitter

Man i 50-årsåldern får böta. Mannen ofredade C:s partiordförande genom att skriva inlägg med könsord och sexuella förslag.

Foto: AP

Apple lovar bättre villkor

Efter hård kritik. Trots en serie självmord på en fabrik i Kina så är det först nu som Apple ser över arbetsförhållandena.

Foto: Lars Pehrson / Scanpix Lykke Li kammade hem två Grammisar.

Lykke Li stor Grammisvinnare

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Årets vinnare.