På söndagen greps 35 människor anklagade för att ha satt eld på ett flertal motorcyklar och soptunnor under fredagens protester.
I fredags deltog tiotusentals anhängare till oppositionen i den pro-palestinska demonstration som går under namnet Jerusalemdagen. I år blev dock demonstrationen snarare ett sätt för regimkritikerna att visa sitt fortsatta missnöje med regimen och utgången av valet i juni.
Som DN tidigare berättat hade flera bussar med anhängare till presidenten Ahmadinejad kommit i förväg till Teheran. Utrustade med flaggor försökte de göra sig synliga men de hade inte mycket att sätta emot dominansen från oppositionsrörelsens gröna symboler.
Demonstrationen resulterade som väntat i sammanstötningar mellan regeringens säkerhetsstyrkor och demonstranter och på söndagen uppgav Teherans polischef Azizollah Rajabzadeh att 35 personer gripits anklagade för att ha förstört allmän egendom.
Under söndagen gick också Irans högsta ledare ayatolla Ali Khamenei, som har sista ordet i samtliga statsangelägenheter, ut och uppmanade regeringsanhängare att vara försiktiga med att rikta ogrundade anklagelser mot oppositionsanhängare. Detta efter att regeringen ända sedan valet i juni anklagat sina politiska motståndare för att ha planerat och organiserat de påföljande oroligheterna.
– Vi har inte rätt att anklaga utan bevis, sa Khamenei i ett tal där han uppmanade landets juridiska- och säkerhetspolitiska instanser att jaga misstänkta inom lagens råmärken, skriver Kansas City Star i sin nätupplaga.