57.000 finländare mot skjutvapen

Publicerad 2008-11-11 19:23

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En namninsamling för ett förbud mot handeldvapen med över 57.000 underskrifter lämnades på tisdagen in till Finlands inrikesminister Anne Holmlund.

En reform av vapenlagen är för närvarande under beredning i Finland, och ministern lovade att beakta budskapet. Hon uppgav vid överlämnandet att det är möjligt att vissa typer av handeldvapen kan komma att förbjudas i framtiden, men att inget ännu är klart.

Rörelsen mot handeldvapen drog igång efter skolmassakern i Kauhajoki i september.

- Handeldvapen är tillverkade för att döda människor på kort avstånd. De används i mord, självmord, familjetragedier och är ofta inblandade i olyckor, sade Jan Bade, en av insamlingens initiativtagare.

Som handeldvapen betraktas vapen med en pipa under 600 millimeter som använder sprängämnen som kraftkälla.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.