Bara sedan april har 12 personer klättrat upp på bron Haizhu i staden Kanton och hotat att ta livet av sig. När ytterligare en person hotade att hoppa från bron på torsdagen fick en 66-årig man nog, trängde sig förbi avspärrningarna och knuffade mannen över räcket.
Bron Haizhu har efter de 12 fallen av människor som hotat att ta livet av sig blivit en makaber turistattraktion. På torsdagen blev bron föremål för ännu ett självmordshot då en yngre man klättrade upp på räcket och hotade att hoppa. Skälet sades vara att han drabbats av en skuld på två miljoner yuan efter ett misslyckat byggprojekt.
I fem timmar stod såväl båt- som biltrafik helt stilla och till slut fick en 66-årig man nog. Han trängde sig förbi polisens avspärrningar, gick fram till mannen, skakade hans hand och knuffade i nästa ögonblick ner honom från broräcket.
Lyckligtvis hade polisen hunnit blåsa upp en stor luftkudde under bron. Det åtta meter höga fallet skadade dock mannens rygg och armbåge och han vårdas nu på sjukhus.
Efter knuffen greps 66-åringen av polisen och förklarade sig då vara trött på mannens "själviska aktivitet".
– De vill egentligen inte ta livet av sig. De vill istället få uppmärksamhet hos myndigheterna för sin sak, sa 66-åringen.
Enligt China Daily sänds ett stort och resurskrävande räddningsteam bestående av brandkår, båtar och polis ut varje gång någon hotar att hoppa från bron. Även trafiken spärras av vilket skapar kaos på den stora bron som knyter ihop stadens norra och södra del.
Tidningen skriver att allmänhetens sympati för dessa personer är begränsad och de anses utgöra ett irritationsmoment. China Daily skriver dock att det rör sig om desperata människor som hamnat i verkligt svåra situationer. Flera av dem har ekonomiska problem, lider av sjukdomar och skador efter arbetsplatsolyckor.