Orkaner i Atlanten

708 döda efter orkanen Katrina

Publicerad 2005-09-15 16:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Dödssiffrorna efter orkanen Katrina fortsätter att stiga. Stödet för USA:s president George Bush går åt andra hållet.

Hittills har myndigheterna bekräftat 474 döda i Louisiana, 218 i Mississippi, 14 i Florida samt två i Alabama, till totalt 708.

Den senaste ökningen för Louisiana förklarades med att fler döda har transporterats till ett provisoriskt bårhus i St Gabriel när flodvattnet börjat vika undan i New Orleans och att räddningsarbetarna har kunnat ta sig in i fler områden.

President George Bush skulle under natten mot fredagen, svensk tid, hålla ett tal i New Orleans, och dra upp linjerna för återuppbyggandet av de drabbade områdena. Men presidenten kämpar i motvind efter kritiken mot de federala myndigheternas agerande i samband med orkankatastrofen.

- Jag skulle vilja säga att det är näst intill omöjligt för honom att reparera sitt anseende. Jag tror att Katrina var sista spiken i den kistan, sade statsvetaren Franklin Gilliam vid UCLA-universitetet i Kalifornien.

I en opinionsundersökning presenterad av Wall Street Journal och NBC på torsdagen sade sig endast 40 procent av de tillfrågade vara nöjda med Bushs insats som president - den lägsta siffran sedan han tillträde i januari 2001.

58 procent sade sig vara missnöjda med hur Bush-administrationen har skött Katrina-katastrofen, som också bidragit till ett ras i presidentens siffror gällande kriget i Irak. 58 procent av de tillfrågade är missnöjda med Bushs agerande i Irak-frågorna. 55 procent av de tillfrågade vill minska antalet amerikanska soldater i Irak och på frågan om hur återuppbyggnaden efter katastrofen ska finansieras föreslog den särklassigt största andelen - 45 procent - att pengarna borde ordnas med hjälp av en minskad Irak-budget.

Enligt New Orleans borgmästare Ray Nagin kommer omkring 180 000 evakuerade invånare i staden att kunna återvända nästa vecka eller senast veckan därpå.

- Vi har röjt upp så att när folk kommer tillbaka är elektriciteten tillbaka, avloppen fungerar och vi har vatten, sade Nagin till nyhets-tv-kanalen CNN i onsdags kväll.

Experter beräknar dock att upp till 160 000 bostäder i New Orleans kommer att jämnas med marken.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: DN

Sjukskrivna prövas med nytt begrepp

Ordet ”arbetsmarknad” försvinner. F-kassans förslag till vilket slags arbetsmarknad som sjukskrivna ska prövas mot är klart.

Foto: Linda Flood Roslin Spigner (till höger) , här med Yvonne Saunders, ägnar all ledig tid åt att rekrytera nya volontärer.

Volontärer ska rädda Obama

Nio månader kvar till valet. Det är bråda tider för gräsrötterna som ska hjälpa Barack Obama till ytterligare en mandat­period i Vita Huset.

Mick Jagger spelar för Obama. Med BB King och Jeff Beck.

Det här fokuserar Obama på. De fyra viktigaste punkterna inför valet.

Foto: Scanpix

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Sveland.

Pär Ström: Feministerna har inte kunnat hantera sin framgång.

Maria Sveland: Hatet som gör mig politiskt deprimerad.

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.