80-åring inlåst i tvättrum i ett år

Publicerad 2010-07-31 23:19

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En 80-årig man i Frankrike hittades svårt medtagen och undernärd efter att ha varit inlåst i ett tvättrum i sitt hus i över ett år. Mannens 45-åriga fru och hennes yngre älskare misstänks ha låst in mannen.

Händelsen inträffade i byn Arrou sydväst om Paris. Motivet tros ha varit ekonomiskt, omkring 500 000 euros har tagits ut från mannens bankkonto de senaste månaderna, uppger AFP.

När polisen kom till huset sade kvinnan först att mannen var utomlands, men sedan ledde hon dem till ett litet rum, avskilt från de övriga rummen i huset, där mannen satt och låste upp dörren.

Mannen vårdas nu på sjukhus och är vid medvetande men har hittills vägrat att prata med någon.

Enligt polisen misshandlades mannen av sin fru och fick bara mat två gånger om dagen, ofta bakelser och kakor som var för gamla.

Kvinnan greps på lördagen misstänkt för bland annat misshandel och olaga frihetsberövande. Hennes påstådda älskare släpptes på fri fot men är misstänkt för kidnappning. Det är även en vuxen son i familjen.

Det hela uppdagades när en av kvinnans yngre barn berättade att det bodde en "gammal, smutsig man" hemma som stal mat och blev slagen eftersom han gjorde barnets "mamma arg".

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 19 8 tweets 11 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 91 0 tweets 91 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 26 12 tweets 14 rekommendationer

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan