Palestinas statsbildning

Abbas träffar Sarkozy

Publicerad 2011-10-11 13:58

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den palestinske presidenten Mahmud Abbas och Frankrikes president Nicolas Sarkozy ska träffas i Paris de närmaste dagarna för att diskutera Palestinas medlemsansökan i FN, uppger utrikesminister Riyad al-Maliki.

Abbas reser till Paris efter ett möte med på tisdagen med Colombias president Juan Manuel Santos. Både Colombia och Frankrike är medlemmar i FN:s säkerhetsråd.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu accepterade, med reservationer, i måndags en inbjudan från EU till möten med palestinska ledare.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 19 8 tweets 11 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 91 0 tweets 91 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 26 12 tweets 14 rekommendationer

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan