Oljekatastrofen i Mexikanska golfen

Advokater vädrar guld efter oljeläckan

Uppdaterad 2010-05-09 18:29. Publicerad 2010-05-09 17:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Hela kavallerier av välrustade paragrafryttare har siktat in sig på det stora oljeutsläppet i Mexikanska golfen. Här finns guldarvoden att hämta för en lagom driftig amerikansk advokat.

En oljemättad tsunami av krav från oljearbetare, lokala fiskare och förfördelade små och stora företag sköljer nu över advokatskrået. Advokaten Judy Guice i Biloxi säger med uppenbar förväntan att oljeutsläppet ”har potentialen att få 'Katrina' att framstå som en dvärg”.

Orkanen ”Katrina” var en naturkatastrof och Guices kunder bråkade mest med sina försäkringsbolag. Men eftersom oljekatastrofen är skapad av mänsklig hand öppnar sig oändliga möjligheter till utdragna skadeståndsstämningar främst mot brittiska BP som borrade efter oljan, Transocean som ägde borrplattformen där katastrofen började och Halliburton, med ansvar för förstärkningen av oljekällans väggar.

Oljeplattformen exploderade 20 april och elva oljearbetare omkom innan hela riggen sjönk två dagar senare. Sedan dess har enorma mängder olja sprutat upp från källan och de senaste dagarnas försök att täppa till källan ser ut att ha misslyckats.

BP vill inte säga hur många stämningar de och de andra företagen har fått hittills, men enligt advokater som AFP talat med rör det sig om ett 60-tal, flera av dem är grupptalansstämningar.

BP har sagt att man tänker betala alla ”skäliga” skadeståndsanspråk. Oklart är dock om det blir något skadestånd till den frisör som befarar att hans kundkrets bland fiskare och oljearbetare ”kanske” kommer att sina för att de inte längre får råd att klippa sig.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: DN/Scanpix Bostadsrätterna har gått upp mest.

Bopriserna stiger

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Klaga på ockerhyra - få pengar tillbaka. De som anmäler får ofta rätt.

Foto: DN

Regeringen skriver ny terrorstrategi

Andra gången på fyra år. Ett nytt tänkbart grepp kan vara att vid behov tillåta informationsutbyte mellan Säpo, Must och FRA.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.