Det störtade Air France-planet

Air France 447 var intakt vid kraschen

Publicerad 2009-07-02 16:31

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Air France 447 bröts inte i delar i luften som vissa experter tidigare misstänkt. Planet störtade i Atlanten. Det uppgav de franska haveriutredarna på torsdagen.

Det var förra månaden som det franska planet spårlöst försvann från radarn mellan Rio de Janeiro och Paris. Ombord fanns 228 personer. Delar av vraket som hittats utanför den brasilianska kusten avslöjar för utredarna att planet inte bröts sönder i luften utan kraschade mot havsytan.

- Vi har sett att planet träffat ytan, därför trycktes allting ihop, uppger utredaren Alain Bouillard vid haverikommissionen BEA, enligt CNN.

Men det är fortfarande oklart vad som orsakade kraschen som är den värsta i Air France historia.
- I dag är vi långt ifrån att fastställa vad som låg bakom olyckan, säger Bouillard.

Olyckan tros ha inträffat plötsligt, ingen av flytvästarna var uppblåsta och därför har de ombordvarande inte hunnit förbereda sig.

Utredarna är också säkra på att autopiloten var utslagen strax före olyckan. Den kunde inte ta emot uppgifter om vind, hastighet eller position. Flera felmeddelanden har skickats till flygledarna från planet.
- Det säger oss att planet måste ha styrts av piloten, säger Bouillard, som däremot inte uppgav om besättningen faktiskt hade kontroll över Air France-planet.
 

Airbusmodellen brukar beskrivas som ett av de säkraste trafikflygplan som byggts, men det har förekommit uppgifter om att plantypen haft problem med de så kallade pitotrören, som används i hastighetsmätningen, skriver TT. Det skulle i så fall ha kunnat leda till man flugit på fel hastighet.

Det kan ha varit en faktor, men inte den avgörande olycksorsaken, bedömer BEA i sin första rapport om haveriet.

Utredarna fortsätter att leta efter de svarta lådorna fram till den 10 juli. Vanligtvis ger lådorna ifrån sig signaler under 30 dagar.
- Vi kommer att fortsätta leta i tio dagar till, säger Alain Bouillard.

Lådorna är viktiga att hitta eftersom de innehåller inspelningar från piloternas kommunikation och färddata.

Den 27 juni hade den brasilianska militären hittat 51 av de 228 människorna som dog i kraschen den 1 juni. Att planet var intakt strax före kraschen har utredarna fastslagit efter att ha granskat de 600 delarna som hittills bärgats. Vraket tros ligga på 4.500 meters djup i ett bergigt område.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 20 8 tweets 12 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 104 0 tweets 104 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Foto: Jens L'Estrade / Scanpix

Få simmare tar sig till OS

DN:s Malin Fransson: Sarah Sjöström och de andra i toppen är fantastiska. Men bakom dem är det skrämmande tunt.

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 30 12 tweets 18 rekommendationer

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan