Israel/Palestina-konflikten

Aktivistfamilj stämmer Israel

Uppdaterad 2010-03-10 06:34. Publicerad 2010-03-10 06:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Anhöriga till en amerikansk aktivist som dödades av den israeliska arméns schaktmaskiner i Gaza stämmer staten Israel.

Rachel Corrie är en av flera utländska aktivister som under det senaste decenniet dödats i konfrontationer med Israel i det ockuperade området. Hennes familj stämmer nu Israel på 324 000 dollar.

Den israeliska armén säger att den 23-åriga Corrie, som var medlem i den propalestinska organisationen International Solidarity Movement (ISM), dödades av cementplatta när en schaktmaskin rensade ett gömställe för militanta i Gazaområdet. Corrie dödades den 16 mars 2003.

Corries familj, som hänvisar till vittnesuppgifter, anklagar den israeliske föraren för att han måste ha sett Corrie innan han riktade schaktmaskinen mot henne.

Två tidigare Gazaaktivister kommer att vittna i samband med rättegången i Haifa.

Armétalesmannen, överstelöjtnant Avital Leibovich, säger till Reuters att personalen i schaktmaskinen vare sig sett eller hört Corrie.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 25 8 tweets 17 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 106 0 tweets 106 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Foto: Jens L'Estrade / Scanpix

Få simmare tar sig till OS

DN:s Malin Fransson: Sarah Sjöström och de andra i toppen är fantastiska. Men bakom dem är det skrämmande tunt.

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 30 12 tweets 18 rekommendationer

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan