Al Gore nominerad till fredspriset

Publicerat 2007-02-02 10:26

Två ledamöter i norska stortinget har nominerat USA:s tidigare vicepresident Al Gore till Nobels fredspris. Orsak: Hans kamp för att bekämpa klimatförändringar.

- Detta är något av det viktigaste konfliktförebyggande arbete som finns. Klimatförändringarna kan leda till enorma flyktingströmmar, av dimensioner som världen aldrig tidigare sett. Att kämpa mot klimatförändringar är att utföra viktigt globalt fredsarbete, säger parlamentsledamoten Heidi Sörensen, från Sosialistisk Venstreparti, till tidningen Dagens Näringsliv.

Al Gore har under de senaste åren turnerat världen runt och hållt ett tusental föreläsningar om klimatförändringar. Dessa föreläsningar har även resulterat i en bok och en film, som under det gågna året rönt stor uppmärksamhet över hela världen.

Al Gore är nominerad till fredspriset tillsammans med Sheila Watt-Cloutier, en kanadensisk inuit som kämpat för att uppmärksamma de effekter klimatförändringarna haft i Arktis.

Bakom nomineringen står förutom Heidi Sörensen en politiska motståndare från det konservativa Höyre, Börge Brende.

- Jag tror att klimatfrågan är det här århundradets största och viktigaste miljöhot och Al Gore har bidragit till att lyfta frågan på den internationella debatten, säger Börge Brende till nyhetsbyrån Reuters.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 98

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 62

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.