En grupp i Jemen med anknytning till terrornätverket al-Qaida tar på sig ansvaret för attentatsförsöket mot flight 253 inför landningen i Detroit på juldagen.
Gruppens uttalande görs på en islamistisk webbsida, där den säger att terrorförsöket var en hämnd för USA:s inblandning i militära attacker på gruppen i Jemen.
I uttalandet sägs det att gärningsmannen var utrustad med ett "tekniskt avancerat föremål" som inte utlöstes på grund av ett tekniskt fel.
Gruppen identifierar gärningsmannen som Umar Farouk Nigiri – Nigerianen, enligt Reuters.
Förutom att förklara sig ligga bakom attentatsförsöket på Detroitplanet uppmanade gruppen som kallar sig al-Qaida på arabiska halvön till mord på anställda vid västambassader i området, rapporterar Reuters. De trogna uppmanades till ett ”totalt krig mot korsfarare”.